۶۵ مغازه ایکی قاپیلار اعلام خسارت شد

ب
فرامرز قهرمانی گفت: تعداد ۱۰ تا ۱۵ مغازه نیز در فهرست اعلام خسارت قرار دارند که این مغازه ها توسط کارشناسان بیمه بررسی شده و پس از اتمام بررسی ها، جمع بندی نهایی برای پرداخت میزان خسارت ها پس از مشخص شدن خسارت دقیق مغازه ها به صاحبان آن ها پرداخت می شود.
وی اظهار داشت: تمام شرکت های بیمه آذربایجان شرقی به محض مشخص شدن مقدار خسارت های وارده به مغازه ها، آمادگی دارند بلافاصله مبالغ تعیین شده را پرداخت کنند.
قهرمانی با بیان این که تعداد ۸۰ واحد از مغازه های سرای ایکی قاپیلار بیمه بودند، یادآوری کرد: شرکت های بیمه ای آن چه که در بیمه نامه های مغازه ها اعلام و قید شده است به طور کامل پرداخت می کنند و طبق همان شرایط صاحبان بیمه نامه ها می توانند خسارت ها را اخذ کنند.
وی با تاکید بر این که مغازه دار ها باید پیش از وقوع حوادث نسبت به بیمه کردن واحد های تجاری خود اقدام کنند، خاطرنشان کرد: در حالی که با مبالغ ناچیز می توان جلوی چنین خسارت های سنگین به دلیل آتش سوزی و سایر حوادث را گرفت، متاسفانه بسیاری از بازاریان از بیمه کردن واحد های صنفی خود خودداری می کنند.
قهرمانی اضافه کرد: کسانی که در بیمه نامه های خود کل ارزش اجناس موجود در مغازه را به عنوان مثال ۵۰ میلیون تومان اعلام کرده اند نباید انتظار داشته باشند که ۵۰۰ میلیون تومان خسارت پرداخت شود.
ساعت ۲۲:۱۵ دقیقه چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۹۸ آتش سوزی مهیبی در سرای «ایکی قاپیلار» بازار تاریخی و مسقف تبریز به آتش نشانی اطلاع داده و پس از ۵ ساعت خاموش شد.
بازار تاریخی تبریز با داشتن حدود ۵ هزار و ۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌ بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه به ‌عنوان اصلی ‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌ شود.
این مجموعه با نام مجموعه بازار تبریز در ۲۵ شهریور ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۹۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد و در سال ۲۰۱۰ نیز این مجموعه با شماره ثبت ۱۳۴۶ به عنوان یکی از میراث جهانی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi
logo-samandehi