۲۷ کارگزار خارج از ایران مشغول ارائه خدمات بیمه ای هستند

مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۳ دقیقه

معاون امور بیمه ایرانیان خارج از کشور اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی گفت: برای تسریع روند بیمه ایرانیان خارج از کشور ۲۷ کارگزار در ۱۸ کشور دنیا مشغول ارائه خدمات بیمه ای به آن ها هستند.

مجید حسن زاده افزود: اداره کل اتباع جهت انجام امور بیمه ای ایرانیان خارج از کشور در سال ۱۳۹۴ جهت انجام و تسهیل در امور بیمه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور و اتباع خارجی و همچنین راهبری و اجرای توافقات تأمین اجتماعی با سایر کشور ها تشکیل شد.

مجید حسن زاده با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی بالغ بر ۴۲ میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش دارد و به همین دلیل بسیار پر اهمیت است، اظهار داشت:

این سازمان بحث سه‌ جانبه‌ گرایی را در دستور کار خود دارد و کارفرمایان یکی از اضلاع اصلی سه‌ جانبه‌ گرایی هستند.

حسن زاده با بیان اینکه اهمیت بیمه ایرانیان خارج از کشور از هر لحاظ قابل بررسی و تحلیل است، ادامه داد: با توجه به اینکه ایرانیان خارج از کشور به‌ خصوص ساکن و شاغل در کشور های همسایه و حاشیه خلیج فارس از پوشش بیمه‌ ای بی‌ بهره هستند، تامین اجتماعی این مهم را بر عهده گرفته و امور بیمه‌ ای این افراد را انجام می‌ دهد.

حسن‌ زاده تصریح کرد: سال ۱۳۸۵ به موجب ماده ۱۲ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیاز های کشور و تقویت آن ها در امر صادرات، با صدور بخشنامه ای این امکان برای شرکت‌ های خدمات فنی مهندسی فراهم شد تا از طریق دفاتر مرکزی شرکت ها، نیرو های اعزامی به خارج از کشور را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهند.

مطالعه کنید  تدارک خط اعتباری جدید به منظور تامین منابع بیمه کشاورزی

حسن زاده معاون بیمه ایرانیان خارج از کشور تامین اجتماعی ادامه‌ داد

سامانه صدور گواهی شغلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یکی از درگاه‌ های ارائه خدمات به این اقشار بوده که امتیازاتی از قبیل معافیت در پرداخت عوارض خروج و معافیت گمرکی را برای کلیه ایرانیان شاغل در اقصی نقاط جهان در نظر گرفته است و شرکت های صادر کننده خدمات فنی و مهندسی جهت بیمه نیرو های اعزامی لازم است تا نسبت به اخذ این گواهینامه ها به‌ صورت گروهی اقدام کنند.

حسن زاده خاطرنشان کرد: قرارداد های خارج از کشور که واگذارنده کار آن ها ایرانی است، مشمول ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی هستند، لیکن در خصوص قرارداد های مرتبط با صدور خدمات فنی و مهندسی که محل پروژه در سایر کشور ها است شرکت ها می بایست جهت برخورداری نیرو های اعزامی خود از مجموعه کامل خدمات سازمان به ویژه بیمه حوادث از محل دفتر مرکزی لیست و حق بیمه مربوطه را به شعب سازمان ارائه دهند.

حسن زاده ادامه داد: با توجه به اینکه کشور های مختلف، قوانین و مقررات حوزه تامین اجتماعی و کار خود را دارند، سازمان تامین اجتماعی به‌ دنبال ایجاد هماهنگی های لازم در خصوص ارائه خدمات مختلف بیمه ای با هماهنگی وزارت کار و وزارت امور خارجه است.

حسن زاده گفت:

بیمه تامین اجتماعی بسته کاملی از خدمات بیمه ای و درمانی را به مخاطبان و مشمولین خود ارائه می دهد و متفاوت از بیمه های تجاری است و قوانین تامین اجتماعی از کاملترین قوانین موجود بشمار می رود.

حسن زاده در ادامه افزود: به موجب ماده ۵ قانون تامین اجتماعی اتباع خارجی دارای مجوز اقامت و اشتغال که در ایران اشتغال به کار دارد مشمول این قانون بوده و می بایست توسط کارفرمایان مربوطه بیمه شوند. در صورتی که این اتباع در کشور خود بعضا یا کلاً بیمه تامین اجتماعی است، از شمول مستثنی هستند، اما در صورت عضویت کشور متبوع در مقاوله نامه شماره ۱۹ سازمان بین المللی کار در خصوص حوادث کار، باید معادل ۳ درصد حقوق و دستمزد فرد بابت بیمه در برابر حوادث شغلی حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی بپردازند.

مطالعه کنید  کدام درمان ‌های اعصاب و روان، تحت پوشش بیمه است؟

حسن زاده در پاسخ به پرسش کارفرمایان در خصوص کیفیت و کمیت ارائه خدمات به بیمه شدگان اتباع گفت: بیمه ایرانیان خارج از کشور با نرخ کامل شامل خدمات بیمه ای و درمانی سازمان تامین‌ اجتماعی خواهد بود.

لینک منبع

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

نیما سعیدی وب‌سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *