نوآوری های اینشورتک در صنعت بیمه

نوآوری های اینشورتک در صنعت بیمه
ب
مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۳ دقیقه

اینشورتک چیست؟

کلمه اینشورتک (InsurTech) برگفته از دو کلمه Insurance و Technology است که بیان کننده کاربرد تکنولوژی و فناوری در ارائه خدمات بیمه است؛ در واقع برای استفاده فناوری، در ارائه و توزیع خدمات صنعت بیمه به کار می رود.

اینشورتک زیر مجموعه فین تک ها یا همان فناوری های مالی است؛ به بیان ساده تر می توان گفت که این تکنولوژی در صدد این است که فناوری دیجیتال را وارد حوزه بیمه کند و از آن بهره مند شود و همین امر، باعث به جود آمدن ارتباط میان صنعت بیمه و استارتاپ ها می شود. این حوزه فقط مخصوص استارتاپ ها نیست، بسیاری از شرکت های بزرگ و نامدار در جهان هستند که در این حوزه باهم به رقابت می کنند.

تفاوت اینشورتک ها با شرکت های سنتی بیمه

اینشورتک ها، بیشتر فعالیت‌ و متمرکز خود را به فروش‌ بیمه های مرتبط با نیاز افراد گذاشته اند؛ البته آن ها در بخش های تجاری و بازرگانی نیز فعال هستند. می توان گفت بیشتر فعالیت خود را متمرکز بر کاهش ضرر و افزایش بازدهی پیش می برند.

اکثر اینشورتک ها، با استفاده از تخفیف های مربوطه سعی در جلب مشتری دارند.

اینشورتک ها با سبک و روش متفاوت تری از شرکت های سنتی وارد بازار شده اند.

اینشورتک ها به روش های زیرمشتری جذب کرده و با شرکت های سنتی بیمه رقابت می کنند.

استفاده از هوش مصنوعی:

برخی از شرکت ها مثل کنیپ (Knip) در آلمان و کلارک (Clark) در سوئیس از طریق هوش مصنوعی، ربات هایی طراحی کرده اند که به مشتریان و مخاطبان خود، مشاوره می دهند.

هدف گیری دقیق تر مشتریان:

اینشورتک ها قادرند با کمی شخصی سازی، محصولات کاربردی و هدفمند تری به کاربران خود ارایه دهند.

اتوماسیون کامل:

اینشورتک ها با استفاده از اتوماسیون کامل، می توانند هزینه ها را کاهش داده و به آسانی نیاز های مشتریان خود را شناسایی کنند.

تصمیمات و بینش های داده محور:

از روش های مدرن تحلیل داده استفاده کرده و می توانند محصولات و خدمات نوینی به کاربران ارائه دهند که شرکت های سنتی قادر به ارائه آن ها نیستند.

علاوه بر موارد فوق، این شرکت های استارتاپی تلاش دارند تا تجربه خرید آسان و بهتری برای مشتریان خود فراهم آورده، علاقه کاربران را بیشتر کرده و میزان تعامل را افزایش دهند.

برای تمامی شرکت های سنتی بیمه نیز آشکار است که تکنولوژی زندگی روزمره، کاربران آن ها را تغییر داده است. آن ها به خوب ی می دانند که صنعت بیمه نیز از این تغییرات در امان نیست. این شرکت ها تحت فشار هستند تا پیش از آن که نوآوری آن ها را از بازار بیرون کند، خود و شرکتشان را به روز رسانی کنند.

جایگاه این فناوری در ایران و جهان

ایالات متحده ی آمریکا به عنوان قطب اصلی و سپس انگلستان و آلمان به عنوان دو کشور اصلی این فناوری در جهان شناخته شده اند.

اینشورتک ها در چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته اند. سرمایه گذاری بر روی این تکنولوژی نوپا، از ۱۴۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۱ به بیش از ۳ میلیارد دلار در حال حاضر رسیده است؛ بنا بر آمار موسسه مک کینزی، در حال حاضر بیش از ۵۰۰ استارتاپ اینشورتک در دنیا وجود دارد که تعداد آن ها دائما در حال افزایش است.

تقریبا ۴۰ درصد از این اینشورتک ها در اروپا، آفریقا و خاورمیانه قرار دارند. متاسفانه آسیا در این فناوری سهم چشمگیری ندارد و انتظار می رود با توجه به ظرفیت و وسعت کشور های این منطقه، جایگاه بهتر و سهم بیشتری را در آینده به خود اختصاص دهد.

در ایران بیشتر فعالان در حوزه اینشورتک، شرکت های استارتاپی بیمه هستند که فقط در حوزه مشاوره و فروش آنلاین بیمه فعالیت می کنند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *