نقش اساسی بیمه ایمنی حمل و نقل

نقش اساسی بیمه ایمنی حمل و نقل
ب
مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

وضعیت ایمنی حمل و نقل از نظر بیمه

با توجه به بالا بودن آمار تصادفات و حوادث در صنعت حمل و نقل، اهمیت نامگذاری یک روز از سال به عنوان روز ایمنی حمل و نقل برای توجه مردم به رعایت مسائل ایمنی حمل و نقل در حوزه های مختلف دریایی، هوایی، ریلی و جاده‌ای بیشتر نمایان می شود.

با نامگذاری روز هفتم اردیبهشت از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز ایمنی در حمل و نقل، انتظار می رود که تحولاتی در این صنعت ایجاد شود و نرخ بروز حوادث کاهش پیدا کند.

وضعیت ایمنی حمل و نقل و جاده‌ای یک کشور بر اساس تعداد کشته شدگان و آسیب دیدگان در حوادث رانندگی تعیین می شود. یکی از راهکار های بسیار مهم و موثر برای افزایش ایمنی حمل و نقل و کاهش حوادث، مشارکت صنعت بیمه با صنعت حمل و نقل است.

نقش بیمه بدنه و شخص ثالث در ایمنی

یکی از روش های ایجاد ایمنی در صنعت حمل و نقل استفاده از بیمه های مختلف از جمله بدنه و شخص ثالث است.

شرکت های بیمه برای تشویق افراد به رانندگی بهتر، موضوع مهم تخفیف عدم خسارت را مطرح کرده اند؛ به این معنی که اگر افراد با احتیاط تر رانندگی کنند و دچار حادثه ای نشوند، می توانند بیمه شخص ثالث و بدنه خود را با احتساب تخفیف عدم خسارت و قیمت پایین تر خریداری کنند.

"نقش

همین موضوع می تواند عامل موثری برای کاهش تصادفات رانندگی و همچنین کاهش آمار تلفات حوادث رانندگی در کشور شود.

همچنین داشتن بیمه باعث ایجاد آرامش خاطر و اطمینان روحی در رانندگان بیمه شده می شود که این موضوع رانندگی ایمن تر و مطمئن تر و به تبع آن کاهش حوادث رانندگی را رقم می زند.

از سوی دیگر، ارائه طرح راننده محور شدن بیمه نامه های شخص ثالث می تواند به عنوان تشویقی برای رانندگان محتاط و خوش سابقه عمل کند. در این طرح حق‌بیمه شخص ثالث بر اساس سابقه رانندگی بیمه گذاران تعیین می شود، به این صورت که رانندگانی که در سابقه ی رانندگی خود نمره‌ منفی نداشته باشند، در بیمه نامه شخص ثالث خود حق بیمه کمتری پرداخت می‌کنند و برعکس.

نقش بیمه باربری در ایمنی حمل و نقل

صنعت حمل و نقل نقش کلیدی در اقتصاد یک کشور دارد، از این رو انتقال کالا ها به صورت ایمن و رساندن آن ها در سلامت کامل به مقصد، بخش مهمی از موفقیت یک تجارت در اقتصاد کشور است. به طور مثال، کشوری را در نظر بگیرید که یک کالای مهم مانند نفت را در مقدار زیادی به کشور دیگر می فروشد. اگر انتقال و یا حمل آن کالا به درستی انجام نشود، این تجارت دیگر ارزشی نخواهد داشت و نمی تواند تاثیر مفیدی بر اقتصاد کشور داشته باشد. بنابراین، ایمنی در حمل و نقل برون کشوری و درون کشوری برای اقتصاد یک کشور، بسیار مهم است.

بیمه ای که می تواند ریسک های مربوط به حمل و نقل کالا ها را بر عهده بگیرد، بیمه باربری است. در بیمه باربری خطرات و زیان های مالی که ممکن است در حمل و نقل کالا های تجاری به آن ها وارد شود، تحت پوشش قرار می گیرد. در حال حاضر شرکت های معتبر، این بیمه را ارائه می دهند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *