نام بزرگ ترین بیمه گذار تجارت نو در صدر فهرست بدهکاران قرار دارد

نام بزرگ ترین بیمه گذار تجارت نو در صدر فهرست بدهکاران قرار دارد
ب
مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۴ دقیقه

منابع معتبر اذعان دارند که بیمه تجارت نو در ارزیابی خسارت ها از کارشناسان فاقد پروانه ارزیابی خسارت بیمه ‌ای از بیمه مرکزی، استفاده می کند.

یکی از شرکت هایی که روز گذشته به مجمع رفته است بیمه تجارت نو است، شرکتی که همه اعضای هیات مدیره آن غیر موظفند به جز نیما نوراللهی، مدیر عامل که البته عضو هیات مدیره نیز هست.

البته پست بانک دارای نماینده در هیات مدیره این شرکت نیست و در سطر های بعدی عنوان خواهد شد که علی رغم نبود نماینده در هیات مدیره، از سوی این بانک، چه بده بستانی به عنوان سهام دار با تجارت نو دارد.

بیمه تجارت نو به واسطه سیل اخیر و رابطه با بیمه گذاری به نام کمیته امداد در روز های گذشته در سرخط خبر ها قرار گرفته بود.
او در حاشیه مجمع روز گذشته گفته است که ارزش خساراتی که بیمه باید بابت سیل به مدد جویان کمیته امداد پرداخت کند، به حدود ۵۰ میلیارد تومان می ‌رسد که تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

حق بیمه تولیدی این شرکت در سال گذشته بالغ بر ۲۹۴ میلیارد تومان گزارش شده که ۱۹۸ درصد رشد داشته است، اما چقدر از این پرتفوی کاغذی است؟

بالغ بر ۱۷۹ میلیارد تومان از منابع شرکت طلب از نمایندگان و بیمه گذاران است که ۲۲۲ درصد رشد دارد و بالغ بر ۹٫۶ میلیارد تومان از منابع در سر فصل اسناد دریافتنی.

به عبارت دیگر ۱۸۹ میلیارد تومان از منابع شرکت روی کاغذ است و وارد شرکت نشده است. این مطالبات تقریبا در مقایسه با سال قبل ۳ برابر افزایش دارد.

حسابرس هم اذعان دارد که سر فصل مطالبات از بیمه گذاران و نمایندگان در پایان سال مالی شامل مبلغ ۳۲۹٫۷۶۸ میلیون ریال مانده اقساط سر رسید شده (عمدتا مربوط به شرکت های صنعتی دریایی ایران، بانک تجارت و توسعه تجارت، سرمایه پایدار امداد) می‌ باشد که تا تاریخ مورد گزارش مبلغ ۱۶۹٫۸۹۸ میلیون ریال آن وصول نشده است.

اما نگاهی به فهرست بدهکاران به این شرکت نشان می دهد که کمیته امداد با ۹۱ میلیارد تومان بدهی در صدر جدول قراردارد و در صدر فهرست بدهکاران وابسته نیز نام پست بانک با ۴ میلیارد تومان بدهی دیده می شود.

در صورت های مالی بیمه تجارت نو به موضوعی در خصوص اینکه طلب کمیته امداد تسویه شده است یا خیر اشاره نشده است.
بنابراین منابعی که باید دریافت و سرمایه گذاری شود تا در مواقع پرداخت خسارت توان مالی شرکت را تقویت کند، اصلا به شرکت وارد نشده است و در بخش خصوصی توجیه چنین حرکت هایی با منطق پذیرش ریسک و مدیریت ریسک چگونه توجیه می شود؟

اما خسارت پرداختی این شرکت نیز ۷۰ میلیارد تومان گزارش شده و شرکت ۶۰ میلیارد تومان ذخیره خسارت معوق در حساب ها منظور کرده که رشدی بیش از ۲۲۰ درصدی دارد.

داستان بیمه تجارت نو که با سرمایه ۲۵۰ میلیارد تومان آغاز شد، اما ۱۲۵ میلیارد تومان آن از سوی سهام داران پرداخت شد و در مهلت مقرر نتوانست افزایش سرمایه را محقق کند، اما با توجه به الزام مصوبه هیات وزیران با مهیا سازی الزامات قانونی سرمایه را به ۱۵۷ میلیارد تومان رساند نیز در نوع خود جالب است.

سرمایه گذاری در سهام پست بانک هم برای این شرکت هزینه هایی داشته است تا جایی که از محل سرمایه گذاری در این بخش یک میلیارد تومان کاهش ارزش متوجه بیمه تجارت نو شده است.

به عبارت دیگر تجارت نو ۵٫۷ میلیارد تومان در سهام پست بانک سرمایه گذاری کرده که ارزش بازار فعلی آن ۴٫۵ میلیارد تومان است و کاهش ارزش سهام در این بخش ۱٫۱۰۰ میلیارد تومان اعلام شده است. هر چند که سرمایه گذاری در سهام سایر شرکت ها در مجموع عملکرد این شرکت را مطلوب نشان می دهد، اما نکته قابل تامل رابطه سهام داری پست بانک و این شرکت است.

خوب با همه این احوال تجارت نو در سال گذشته بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان سود در حساب ها نشان داده است که با کسر هزینه های اداری و عمومی ۲۹ میلیارد تومانی بالغ بر ۳۸ میلیارد ریال سود گزارش کرده است که ۳۵ میلیارد تومان از این سود، از محل سود سپرده های بانکی حاصل شده است.
بررسی ها نیز نشان می دهد که بیمه تجارت نو ۸۲ میلیارد تومان از حق بیمه های دریافتی را واگذار کرده و از این محل فقط کارمزد به دست آورده است.

به عبارت دیگر از ۲۹۴ میلیارد تومان حق بیمه ۱۲۰ میلیارد تومان ذخیره حق بیمه واگذاری ،۲۶ میلیارد تومان ذخیره و حدود ۳۵ درصد را واگذار کرده است.

حسابرس تاکید کرده است که بر طبق ماده ۱ آیین نامه ۲۱، بیمه نامه بر اساس قانون مصوب اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۶ و پیشنهاد کتبی بیمه گذار تنظیم شده است.

بدین منوال بر طبق شرایط خصوصی بیمه نامه چنان چه مورد بیمه متعدد و قابل تفکیک باشد، بیمه گذار موظف است، حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از صدور بیمه نامه صورت ریز و ارزش تفکیکی مورد بیمه (سرمایه هر کدام از مورد بیمه) را کتبا به بیمه گر ارسال نماید، در صورتی که در برخی موارد صورت ریز اموال تفکیکی رویت نگردید.

از سوی دیگر پرداخت بخشی از مبلغ حق بیمه‌ های صادره به بیمه گذاران (بانک تجارت و پست بانک)، در قالب هزینه‌ های اداری مغایر با مفاد تبصره ۲ ماده ۸ آیین نامه شماره ۸۳ می ‌باشد.

این شرکت عنوان کرده که بالغ بر ۱٫۹میلیارد تومان به عنوان درصدی از حق بیمه به دو سهام دار خود یعنی پست بانک و بانک تجارت پرداخت کرده است.

در حالی که حق بیمه از سوی بیمه گذار پرداخت می شود و پست بانک و تجارت به عنوان واسطه در این چرخه قرار دارند.
مفاد ماده ۱۵ آیین نامه شماره ۸۵ در مورد استفاده از کارشناسان فاقد پروانه ارزیابی خسارت بیمه ‌ای از بیمه مرکزی، عدم تمدید پروانه ارزیابی و هم چنین به کارگیری کارشناسان بیمه‌ ای غیر مرتبط برای ارزیابی پرونده‌ های خسارت انجام نشده است.

ماده ۱۵ این آیین نامه اذعان دارد، در صورتی که موسسه بیمه بخواهد در رسیدگی به پرونده خسارت خود، از اشخاصی به غیر از کارکنان خود استفاده نماید، موظف است، صرفاً از ارزیابان خسارت بیمه ‌ای دارای پروانه فعالیت از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران استفاده نماید.

در تبصره همین ماده آمده است: آن دسته از نمایندگان بیمه که به استناد تبصره یک ماده یک آیین‌ نامه شماره ۷۵ (تنظیم امور نمایندگی بیمه) مصوب شورای عالی بیمه بخشی از اختیارات و وظایف شرکت بیمه مربوط در پرداخت خسارت در رشته های مختلف بیمه به آنان تفویض شده است، موظفند در ارزیابی خسارت از خدمات ارزیابان خسارت بیمه ‌ای موضوع این آیین‌ نامه استفاده کنند.

لینک منبع

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

دیدگاه ها

  • مینا رحیمی ۱۹ تیر, ۱۳۹۸ :: ۰۹:۴۰
    0 0

    با این چیزهایی که میشنویم اعتماد نسبت به شرکت های بیمه کم میشه کارشناسان فاقد پروانه از بیمه مرکزی پس امکان اینم داره که اصلا کارشناسی درستی هم در خصوص خسارات نمیشه

  • محمد احمدی ۱۹ تیر, ۱۳۹۸ :: ۱۶:۳۳
    0 0

    مطالب عالی ممنون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *