عوامل موثر نرخ حق بیمه، بیمه شخص ثالث

عوامل موثر قیمت بیمه شخص ثالث
ب
مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

بیمه شخص ثالث پر طرفدار ترین بیمه کشور است و این پر طرفدار بودن به دلیل اجباری بودن این بیمه در کشورمان است.

قیمت بیمه شخص ثالث

قیمت بیمه نامه شخص ثالث به عوامل بسیاری بستگی دارد که بیشتر آن ها قابل تغییر نیستند؛ اما مواردی نیز هستند که به شما کمک می کنند تا بر پایه نیاز خود بیمه نامه شخص ثالث خود را خریداری کنید. عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث به شرح زیر هستند.

حق بیمه پایه

مهم ترین عامل در قیمت بیمه شخص ثالث، حق بیمه پایه است که با توجه به پوشش دیه توسط بانک مرکزی تعیین می شود. قوه قضاییه هر ساله مبلغ دیه را اعلام و بیمه مرکزی آن را به شرکت های بیمه ابلاغ می کند.

در سال ۱۳۹۸ این مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان در ماه حرام و ۲۷۰ میلیون تومان در ماه های عادی تعیین شده است. یعنی در در ماه های ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب که ماه های حرام به شمار می آیند، مبلغ دیه بیشتر خواهد بود. حداقل پوشش مالی نیز یک چهلم دیه کامل در ماه حرام یعنی ۹ میلیون تومان است. این عامل قیمت بیمه شخص ثالث، اصلی ترین عامل در قیمت بیمه شخص ثالث به شمار می رود.

تخفیف در قیمت بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث که در بیمه نامه ها با نام «ت ع خ» نوشته می شود، نشان می دهد که بیمه گذار چه مقدار تخفیف دارد. تمام بیمه گذاران شخص ثالث به ازای سال هایی که از بیمه نامه خود استفاده ننموده اند، شامل تخفیف می شوند.

نحوه محاسبه تخفیف

این تخفیف به این شکل است که سال نخست ۵ درصد و به ازای هر سال ۵ درصد اضافه می شود. به طور مثال در سال هفتم ۳۵% درصد تخفیف روی بیمه نامه خود دریافت می کنند. این تخفیف ها تا سال ۱۵ ام ادامه دارد و بعد از آن که به ۷۰% رسید دیگر ادامه پیدا نمی کند.

 

جریمه بیمه شخص ثالث

همان طور که می دانید بیمه شخص ثالث اجباری است؛ بنابراین اگر این بیمه نامه به پایان برسد و برای تمدید آن وقفه ای پیش بیاید، به ازای هر روز باید جریمه ای پرداخت کنید. این جریمه با توجه به حق بیمه وسیله نقلیه شما متغیر خواهد بود.

کاربری وسیله نقلیه

کاربری وسیله نقلیه نیز از عوامل برجسته در تعیین حق بیمه شخص ثالث است. به طور مثال برای تاکسی ها که بیشتر از وسیله نقلیه خود استفاده می کنند، این بیمه گران تر است؛ زیرا احتمال خسارت دیدن آن ها نیز بالا تر خواهد بود. بیمه شخص ثالث تاکسی ها ۲۰% گران تر است.

پوشش های بیمه شخص ثالث

این عامل کاملا اختیاری است و بیمه گذار می تواند با توجه به حداقل و حداکثر تعیین شده، پوشش مالی خودرو را انتخاب کند؛ اما پیشنهاد می شود که پوشش حداقل را به هیچ عنوان خریداری نکنید. به طور مثال اگر شما مبلغ پوشش را ۷ میلیون تومان انتخاب کنید و خسارت شخص ثالث مبلغ ۱۰ میلیون تومان شود، باید ۳ میلیون تومان آن را خود پرداخت کنید.

تخفیف های گروهی و مدت اعتبار

بیمه نامه شخص ثالث می تواند ماهانه و یا حتی روز شمار خریداری شود، که با توجه به گران بودن آن نسبت به حق بیمه سالانه توصیه نمی شود. شرکت های بیمه برای خرید های گروهی نیز تخفیف های خاصی قائل می شوند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *