عضو شورای عالی بیمه: کمتر از ۱۰ درصد خسارت سیل، تحت پوشش بیمه است

ب
مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۳ دقیقه

عضو شورای عالی بیمه گفت: برآورد می شود که ۱۰ درصد از خسارت‌ های مربوط به سیل در تعهد شرکت های بیمه قرار دارد و بقیه خسارت دیدگان بیمه نشده اند.

عضو شورای عالی بیمه: کمتر از ۱۰ درصد خسارت سیل، تحت پوشش بیمه است.

غلامعلی ثبات افزود: بخش عمده تعهد بیمه‌ ها در سیل مربوط به منازل مسکونی است که شهرداری ها و برخی دستگاه ها اقدام به بیمه گروهی واحد های مسکونی کرده بودند.

عضو شورای عالی بیمه با بیان این که بر اساس گزارش ها ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور تحت پوشش بیمه قرار دارند، ادامه داد: تاکنون برای ۵۰ هزار واحد مسکونی پرونده خسارت تشکیل شده است که برای ۲۰ هزار مورد خسارت پرداخت شده است.

وی به بیمه منازل شهر آق قلا اشاره کرد و گفت: برای جبران خسارت دو هزار و ۵۰۰ خانه سیل زده آق قلا، بیمه ایران باید ۲۵ میلیارد تومان خسارت پرداخت کند؛ این در حالیست که تنها ۳۲ میلیون تومان برای حق بیمه آنها دریافت شده بود.

ارزیابی توان بیمه ها برای پرداخت خسارت سیل

عضو شورای عالی بیمه درباره ادعای ناتوانی شرکت‌ های بیمه برای جبران همه خسارت های سیل و احتمال ورشکستگی آن ها گفت: این ادعا مطرح شده اما فعلا قابل تایید نیست زیرا شرکت‌ های بیمه می گویند توان پرداخت خسارت ها را دارند.

ثبات اضافه کرد: برخی نیز ادعا دارند که برآورد خسارت سیل هنوز پایان نیافته و در صورت مشخص شدن رقم نهایی، برخی شرکت‌ های بیمه برای پرداخت خسارت دچار مشکل و بحران خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی شرکت های بیمه ای در ارزیابی موارد بیمه شده و تعیین حق بیمه برآورد درستی نمی کنند که آن ها را دچار مشکل خواهد کرد.

عضو شورای عالی بیمه ادامه داد: برخی شرکت ‌های بیمه در رقابت مخرب با سایر شرکت‌ ها، رقم حق بیمه را بسیار پایین در نظر می گیرند.

ثبات ادامه داد: آنها در ارزیابی ریسک و تعیین حق بیمه عجله می‌کنند و برای جذب مشتری در پرتفوی خود، حق بیمه را مرتب پایین می‌ آورند.

وی اضافه کرد: برخی شرکت های بیمه به جای افزایش کیفیت خدمات به جنگ قیمتی با یکدیگر می پردازند.

همه خسارت سیل زدگان پرداخت می شود

عضو شورای عالی بیمه درباره تعیین تکلیف بیمه شدگان سیل در صورت ناتوانی شرکت‌ های بیمه گفت: بیمه مرکزی به گونه ای اقدام خواهد کرد که حقوق خسارت دیدگان تحت تاثیر قرار نگیرد؛ در قانون در نظر گرفته شده است که اگر شرکت ها در عمل به تعهدات دچار مشکل شوند بیمه مرکزی ورود پیدا کند.

وی تصریح کرد: نهاد ناظر اجازه نخواهد داد که پرداخت حقوق زیان دیدگان با تأخیر مواجه شود.

تمایل شرکت ها برای بیمه اتکایی

عضو شورای عالی بیمه درباره عدم اتکایی کردن شرکت‌ های بیمه برای پوشش ریسک گفت: وضعیت مطلوب این است که ریسک بیمه ها به شرکت‌ های بیمه خارجی منتقل شود، اما به دلیل تحریم امکان تحقق آن به طور کامل وجود ندارد، بنابراین بحث اتکایی کردن بیمه ها در داخل کشور مطرح می شود.

ثبات ادامه داد: در صورت داخلی شدن بیمه های اتکایی، تفاوت زیادی نخواهد داشت که خسارت را دولت، بیمه مرکزی یا شرکت‌های بیمه داخلی پرداخت کنند زیرا به منابع داخلی فشار می آورد.

وی یادآور شد: شرکت‌ های بیمه اگر می‌ توانستند قطعا تمایل داشتند سهم بیشتری را برای اتکایی بپردازند اما اگر تاکنون این موضوع تحقق نیافته، یا به این دلیل بوده است که امکان آن فراهم نشده و یا بیمه گران اتکایی که تعداد آن ها محدود است افزایش حق بیمه آن ها را قبول نکردند.

ثبات ادامه داد: شرکت های بیمه ای مستقیم به ویژه در مسائل مربوط به سیل انگیزه زیادی دارند تا خود را بیمه اتکایی کنند.

بارندگی های شدید و سیل از بیست و هشتم اسفند ماه گذشته آغاز شد و همه استان های کشور را درگیر کرد.

استان های گلستان، مازندران، ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهار محال بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد در شرایط اضطراری قرار گرفتند.

وزیر کشور دیروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، میزان خسارت سیل را تا ۳۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: ۲۵ استان و بیش از چهار هزار و ۴۰۰ روستا در کشور درگیر سیل شد.

لینک منبع

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *