شرایط پراداخت دیه بیمه شخص ثالث

شرایط پراداخت دیه بیمه شخص ثالث
ب
مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

دیه در بیمه

یکی از مهم ترین موارد در مبحث بیمه شخص ثالث، دیه است. سالانه مبلغ زیادی توسط بیمه ها به عنوان دیه به خسارت دیدگان بدنی و جانی پرداخت می شود؛ چرا که دیه از اصلی ترین و گران قیمت ترین هزینه های این شرکت ها یه شمار می رود.

در این نوشتار قصد داریم تا در خصوص دیه در بیمه و مراحل آن از هنگام تصادف تا دریافت خسارت بیشتر برای شما توضیح دهیم تا در صورتی که خدای نکرده به این مشکل برخوردید، بتوانید به راحتی از پس آن بر بیاید.

مراحل دریافت دیه در بیمه

برای دریافت دیه می بایست حتما روال قانونی آن از ابتدا یعنی در همان زمان تصادف انجام شود که در زیر به آن ها می پردازیم.

۱- در هنگام وقوع حادثه باید ابتدا با پلیس تماس گرفت تا در محل حادثه حاضر شود و در صورت به وجود آمدن جرح و یا فوت، کروکی تصادف را ثبت و مقصر را اعلام نماید. بعد از دریافت کروکی باید حادثه را به کلانتری منطقه مربوطه اعلام نمود تا بعد از انجام صورت جلسه حادثه، شخص خطا کار بازداشت و خودروی او به پارکینگ منتقل شود.

۲- بعد از در جریان قرار گرفتن پلیس حتما به نیرو های امدادی اطلاع رسانی کنید تا در محل حادثه حاضر و مصدوم و یا فرد فوت شده را به بیمارستان منتقل نمایند.

۳- در ادامه، شخص آسیب دیده و یا بازمانده ها باید به کلانتری مراجعه و طرح شکایت نمایند تا فرد مقصر برای دادن دیه به بیمه مراجعه کرده و پرونده اولیه را تشکیل دهد. پس از شکایت و مراجعه به پزشکی قانونی، مدارک را به مراجع قضایی ارسال کرده که مبلغ دیه توسط مراجع قضایی تعیین شود.

شرایط پراداخت دیه بیمه شخص ثالث
شرایط پراداخت دیه بیمه شخص ثالث

۴- بعد از تعیین حکم، مقصر حادثه به دادگاه احضار و حکم به طرفین اعلام می شود.

۵- دو طرف با داشتن رای قاضی، برای دریافت خسارت به یکی از شعب بیمه مراجعه می کنند. در این مرحله تمامی مدارک توسط کارشناسان شرکت بیمه  به طور کامل بررسی می شود؛ در صورت بی نقص بودن پرونده، دیه اعلام شده به صورت کامل پرداخت می شود.

مدارک لازم برای دریافت دیه در بیمه

برای دریافت دیه از بیمه، باید مدارکی برای تشکیل پرونده ارایه شود. تشکیل پرونده می بایست توسط مقصر و یا اقوام درجه یک او و با مدارک زیر انجام پذیرد.

– ارایه اصل بیمه شخص ثالث شخص مقصر به همراه کپی آن.

– ارایه اصل گواهینامه رانندگی فرد مقصر حادثه به همراه کپی آن.

– کندن و ارایه کوپن شخص ثالث خودرو مقصر برای دادن خسارت تعیین شده توسط کارشناس ها (که البته از سال ۱۳۹۷ این کوپن از بیمه نامه شخص ثالث حذف شده)

– کارت مشخصات خوروی مقصر، برای تکمیل پرونده و شناسایی اصالت خودرو.

– ارایه اصل کروکی که توسط پلیس در صحنه تصادف کشیده شده است. این کروکى باید با مهر و امضا تایید شده باشد.

تمامی مدارک اعلام شده برای تشکیل پرونده دیه در بیمه الزامی است،  در صورت نبود یکی از آن ها پرونده ناقص خواهد بود.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *