راننده مقصر، تحت پوشش بیمه شخص ثالث

راننده مقصر، تحت پوشش بیمه شخص ثالث
ب

حقوق اشخاص ثالث شامل چه مواردی است؟

منظور از حقوق اشخاص ثالث در بیمه در واقع انواع خسارت های مالی و جانی می باشد که تحت پوشش بیمه قرار دارند.

خسارت جانی

به هر نوع آسیب جسمی که به اشخاص ثالث، در حادثه های بیمه شده و یا توسط خودروی بیمه شده وارد شود و هزینه پزشکی برای فرد ثالث داشته باشد‌، خسارت جانی گفته می شود. همه هزینه های خسارت جانی از قبیل آسیب های بدنی، شکستگی، نقص عضو و ازکارافتادگی (جزیی یا کلی ـ موقت یا دائم) و خسارت فوت شخص ثالث با داشتن بیمه نامه قابل جبران می باشد.

میزان تعهد خسارت جانی

میزان تعهد خسارت جانی در بیمه خودرو، بر اساس دیه مصوبه همان سال تعیین می شود.

خسارت مالی

هر نوع خسارتی که به اموال افراد دیگر وارد شود خسارت مالی گفته می شود. خسارت به خودرو های دیگر در تصادف، خسارت وارد شده به گاردیل جاده و سایر خسارت مالی ناشی از تصادف تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرد.

میزان خسارت مالی

میزان خسارت مالی، بر اساس سقف تعهد خریداری شده، در هر بیمه نامه مشخص می شود.
در بیمه مسئولیت مدنی وسایل نقلیه در قبال اشخاص ثالث (یا همان بیمه شخص ثالث)، میزان تعهد مالی معمولا بر روی بیمه نامه درج می شود.

"راننده

در سایر بیمه نامه های مسئولیت، میزان خسارت جانی بر اساس نوع حادثه اتفاق افتاده و اگر خسارت دیه داشته باشد، خسارت بر اساس میزان دیه در ماه حرام و ماه عادی محاسبه می شود.

آیا بیمه شخص ثالث پوششی برای راننده مسبب حادثه دارد؟

همان طور که گفته شد، در بیمه مسئولیت مدنی وسایل نقلیه در قبال شخص ثالث، سرنشین ها و سایر افراد آسیب دیده به عنوان شخص ثالث شناخته می شوند اما راننده مقصر هر وسیله نقلیه اعم از راننده خودرو و یا راننده موتور سیکلت آسیب دیده، نمی تواند از پوشش شخص ثالث استفاده نماید. اما بر اساس ماده ۳ قانون بیمه شخص ثالث راننده مقصر حادثه دارای پوشش بیمه شخص ثالث می باشد که این موضوع مربوط به است.

ماده ۳ قانون بیمه شخص ثالث چه می‌گوید؟

تا قبل از تصویب این قانون، در بیمه شخص ثالث، اگر اتفاقی برای راننده مقصر حادثه از قبیل هزینه پزشکی، نقص عضو و فوت اتفاق می افتاد، او نمی توانست از محل بیمه خود برای جبران خسارات فوق استفاده نماید. اما بر اساس آخرین مصوبه هیئت وزیران با پیشنهاد بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تصویب شورای عالی بیمه آیین نامه اجرایی ماده (۳) قانون بیمه اجباری شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه و حق بیمه، بیمه نامه حوادث راننده مسبب حادثه تصویب شد تا راننده مقصر نیز تحت پوشش بیمه خودروی خود قرار بگیرد.

این مصوبه به صورت ۱۶ ماده در تابستان ۱۳۹۶ تصویب و برای اجرا ابلاغ شد. با توجه به ماده ۳ این مصوبه شرکت بیمه گر موظف است که در ازای دریافت حق بیمه، هم زمان با صدور بیمه شخص ثالث، بیمه حوادث راننده مقصر را نیز انجام دهد. به این ترتیب راننده مقصر حادثه می تواند در صورت داشتن خسارت جانی از قبیل هزینه پزشکی، نقص عضو و یا فوت بتواند از بیمه شخص ثالث خودروی خود استفاده نماید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi
logo-samandehi