دلایل ضعف کارشناسان بیمه در برقراری تماس تلفنی با مشتریان

بازاریابی تلفنی بیمه
ب
مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

با توجه به این که امروزه تلفن و اینترنت، نقش بسیار مهمی در ارتباطات کاری دارد، شرکت های بیمه نباید از این گزینه فروش غافل شوند. متاسفانه بسیاری از شرکت های بیمه هنوز به این مسئله اهمیت زیادی نمی دهند. جالب است بدانید زمانی که از بسیاری از شرکت های بیمه ورشکسته، درباره علت عدم موفقیت شان سوال می شود، یکی از دلایل آن را، ضعف کارشناسان در برقراری تماس تلفنی با مشتریان می دانند. در این مقاله به دو نکته مهم می پردازیم و از دو جنبه این مسئله را مورد بررسی قرار می دهیم.

اشتباهات نمایندگان بیمه در تماس تلفنی با مشتری

یک کارشناس بیمه، باید به همان اندازه که به ملاقات حضوری اهمیت می دهد، تماس تلفنی را نیز جدی گرفته و به همان اندازه در استفاده از این روش، مشتری را به سمت خود جذب کند.

مهم ترین اشتباهاتی که برخی از کارشناسان بیمه مرتکب می شوند عبارتند از:

– در زمان تماس تلفنی، نباید همزمان به کار دیگری مشغول بود؛ برای مثال، شما همزمان که با مشتری تلفنی صحبت می کنید، مشغول انجام کاری در لپ تاپ خود هستید. پس برخی اوقات حواس شما پرت می شود و مشتری متوجه می گردد که تمام حواس شما پیش او نیست. مشتری، این رفتار شما را نوعی بی احترامی تلقی می کند.

– اگر به مشتری قول می دهید که مجددا تماس می گیرید، این قرار را هرگز فراموش نکنید. فراموش کردن تماس بعدی باعث بی اعتبار شدن شما خواهد شد.

– شما باید در تماس های تلفنی، همیشه وسایل مورد نیاز کنار دستتان باشد. اشتباهی که برخی افراد مرتکب می شوند، این است که از مشتری می خواهند که کمی صبر کند تا کاغذ، خودکار و حتی فرم مربوط به بیمه را بیاورد و سپس به ادامه گفتگو بپردازند. این کار از دید مشتری به معنی عدم آمادگی شما خواهد بود.

– بدترین کار در فروش بیمه، دروغ گفتن به مشتری است. اگر حوصله یا وقت جواب دادن به مشتری را ندارید، بهتر است تماس را بی پاسخ بگذارید. عوض کردن صدا برای این که بگویید شخص دیگری هستید و یا برداشتن و گذاشتن گوشی تلفن برای قطع شدن که بگویید ناخواسته قطع شده، دروغ های بزرگی هستند که به راحتی مشتری به آن ها پی می برد.

مهم ترین دلایل عدم موفقیت تماس تلفنی

– هم فروشنده و هم مشتری، هر دو شرایط مناسبی برای گفتگوی تلفنی ندارند؛ برای مثال مشکلی برای آن ها پیش آمده و این تماس بد موقع بوده است و یا بسیار خسته و بی حوصله هستند. در این شرایط، تماس تلفنی به نتیجه نمی رسد.

– دلیل عدم استقبال مشتری از تماس تلفنی این است که با طرف مقابل رو در رو نیستند؛ در نتیجه پس از گذشت زمان کمی، بی حوصله شده و حس می کنند وقت آن ها زیاد گرفته شده است.

– به دلیل مشغله کاری مشتری و تماس های تلفنی او در همان روز که تماس می گیرد؛ پس ترجیح می دهد که موضوع بیمه را به زمان های بعدی موکول کند، به همین منظور از شما به عنوان فروشنده می خواهد که بعدا تماس بگیرید.

– شما در تماس تلفنی، در چند دقیقه اول فرصت دارید رغبت را در مشتری ایجاد کنید تا به ادامه مکالمه گوش دهد. اگر مهارت کافی برای استفاده از این چند دقیقه را نداشته باشید، مشتری حس می کند که این تماس تلفنی بی فایده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *