تحریم ها بیمه های اتکایی را با رکود مواجه کرده اند

تحریم ها بیمه های اتکایی را با رکود مواجه کرده اند
ب
مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۶ دقیقه

مدیر بیمه اتکایی دی گفت: توزیع ریسک در سطح جهانی یکی از مهم ترین مزیت های بیمه اتکایی است. بیمه های اتکایی در حال حاضر در رکود بعد از اجرای تحریم ها قرار دارند.

به نقل از بانکداری ایرانی، ویدا کوثر زاده درباره وضعیت فعلی بیمه اتکایی در صنعت بیمه کشور گفت: بیمه اتکایی به مفهوم اتکا شرکت های بیمه به بیمه گران اتکایی می باشد که این امر می تواند، در اطمینان از فعالیت های شرکت بسیار تأثیر گذار باشد.

بدین معنا که با اعتماد به نفس بیش تر و کاهش ریسک شرکت می توانند امور جاری شرکت را به انجام برسانند.

با توجه به ظرفیت های محدود اتکایی در بازار داخلی کشور، با وجود بدنه با تجربه در حوزه اتکایی در بیمه مرکزی به علت ارتباطات بسیار کم با بیمه گران خارجی، شرکت های بیمه داخلی در صدور ریسک های با تعهدات بسیار بالا با موانعی مواجه می باشند.

تاثیر تحریم ها بر بیمه های اتکایی

کوثر زاده با اشاره به این که متاسفانه تحریم ها تأثیر نامطلوبی بر روند فعالیت های بیمه اتکایی در کشور داشته است، گفت: شرایط بازار اتکایی در حال حاضر برای شرکت های با سرمایه و ظرفیت نگهداری پایین اذیت کننده شده است.

ظرفیت داخلی کشور در حوزه های اتکایی بسیار محدود است و با وجود صندوق ویژه تحریم که دولت جهت یاری رساندن به صنعت بیمه و مقابله با تحریم ها آن را تعبیه نموده است، برای صدور بیمه نامه برای پروژه های در سطح ملی با سرمایه های بسیار بالا، در واقع باید حتما بتوان بخشی از ریسک را به بازار بین المللی واگذار نمود و از ظرفیت بیمه گران اتکایی خارجی نیز استفاده کرد.

از آن جایی که ماهیت اتکایی، توزیع جهانی و ملی ریسک است، بنابراین در صورت بروز خسارت های احتمالی، در صورت واگذاری ریسک به بیمه گران بین المللی، شرکت ها قادر خواهند بود، خسارات را از محل منابع خارجی به جای استفاده از منابع داخلی تامین نمایند.

کوثر زاده ادامه داد: به عنوان نمونه، اگر خسارت های وارد شده به صنعت بیمه از جانب سیل های پایان سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ دارای پوشش اتکایی در سطح بین المللی بودند، این امر باعث ورود ارز به داخل کشور می شد و خسارت ها با سرعت بیش تر و آرامش خاطر پرداخت می گردید که متاسفانه تحریم ها همان گونه که بر اقتصاد کشور تاثیر گذاشت، تاثیراتی نیز بر بیمه های اتکایی داشته است.

با توجه به مشکلات واریز و دریافت ارز از طریق بانک ها در کشور، شرکت های بیمه ای که حتی با برخی بیمه گران اتکایی در کشور های اطراف قرارداد های اتکایی منعقد نموده اند، در زمان وقوع خسارت نیز اطمینانی از دریافت سریع و آسان خسارت های خود ندارند.

اجبار به همکاری با شرکت های خارجی که از درجه های پایین تری برخوردار هستند

کوثر زاده افزود: در حال حاضر رسما و عملا قرارداد اتکایی با شرکت های بیمه خارجی که در سال های پیش از تحریم در بازار ایران بسیار فعال بودند و از تجربیات آن ها در صنعت استفاده می گردید، وجود ندارد.

شرکت های خارجی هم که در حال حاضر قادر به همکاری با ایران می باشند، دارای رتبه بندی بالایی از نظر استاندارد های S&P نیستند و قطعاً در سالیان گذشته که صنعت بیمه کشور بیمه گران اتکایی توانمند تری همکاری می نمود، این گونه شرکت های با رتبه بندی پایین با درصد های بسیار ناچیز در قرارداد ها سهم می داشتند.

اما به ناچار مجبوریم برای اخذ برخی پوشش ها با این شرکت ها کار کنیم تا از ظرفیت مجاز نگهداری شرکت تجاوز ننماییم.

این موضوع بر ورود و انتقال اطلاعات و تجارب نیز تاثیر گذار بوده است.
تحریم ها تنها صنعت بیمه ایران را از ظرفیت های بیمه گران اتکایی بین المللی محروم ننموده است، بلکه موضوع بسیار مهم تری چون انتقال دانش و تجربه نیز تقریباً به فراموشی سپرده شده است. زیرا غیر از مشاهده و مطالعه شرایط و وردینگ های شرکت های با سابقه در زمینه ریسک های مهم و بزرگ در زمان های پیش از تحریم، از جانب بیمه گران اتکایی برتر دنیا، دوره های آموزشی و ورکشاپ هایی برگزار می گردیده است که از صنعت بیمه ایران نیز نفراتی همواره در آن ها حضور داشتند و این امر باعث انتقال اطلاعات به داخل مرز های ایران بوده است، اما متاسفانه این موضوع دیگر وجود ندارد.

مدیر بیمه اتکایی دی در ادامه با اشاره به این که کاهش سطح همکاری با شرکت های خارجی بر روند بیمه اتکایی در کشور تاثیر گذار است، درباره فعالیت های شرکت بیمه دی در حوزه اتکایی اظهار داشت: شرکت بیمه دی هم اکنون فاقد مجوز بیمه اتکایی است و شرکت هایی که دارای این مجوز هستند، در کشور محدود می باشند.

شرایط اخذ مجوز قبولی به گونه ای تغییر نموده است که برخی از شرکت ها که در سالیان گذشته دارای مجوز قبولی بودند، دیگر با شرایط جدید این امکان برایشان مهیا نمی باشد، لذا ظرفیت اتکایی داخلی تنها توسط بیمه مرکزی، دو شرکت بیمه گر اتکایی و چهار شرکت بیمه مستقیم تأمین می گردد.

بیمه دی در سال ۱۳۹۱ حدوداً هشت ماه مجوز قبولی اتکایی داشت، ولی متاسفانه با توجه به مشکلاتی که برای این شرکت در سالیان گذشته پیش آمده بود، امکان تمدید این مجوز دیگر وجود نداشت و این فرایند های اتکایی تنها به واگذاری ریسک تبدیل شده و قبولی وجود ندارد.

پوشش سیل اخیر توسط بیمه دی

کوثر زاده ادامه داد: قرارداد ها در بیمه دی با برای مدت چند سال می باشد که به رهبری و هماهنگی بیمه مرکزی و مشارکت با سه شرکت دیگر به صورت داخلی منعقد می شوند.

هم چنین این شرکت یک هفته قبل از آغاز سال ۹۸ نیز به همت مدیران اتکایی چند شرکت بیمه و کمک های بیمه مرکزی از ابتدای امسال قرارداد مازاد خسارت فاجعه در مقابل بلایای طبیعی منعقد نموده است.

خوش بختانه این قرارداد باعث شد، خسارت های وارد آمده به شرکت های بیمه که در این قرارداد مشارکت نموده اند، از سیل اخیر پوشش داده شود.

بیمه دی پرداخت خسارت سنگین در واقعه سیل نداشت و طی قرارداد دیگری که به صورت جداگانه ای با بیمه مرکزی دارد، خسارت های سیل را تحت پوشش دارد و در قالب قرارداد مشارکتی هم بیمه دی متحمل زیان سنگین نشده است.

حساب ویژه تحریم ها یا همان صندوق ملی اتکایی؟

کوثر زاده درباره ارائه پیشنهاد به رییس جمهور مبنی بر طرح تشکیل یک صندوق اتکایی ملی و مخالفت با این طرح هم گفت: درباره جزییات این طرح اطلاع چندانی ندارم، اما طبیعتا به نظر تنها راه حل های کنونی برای حمایت از شرکت های بیمه ایجاد چنین ظرفیت ها و صندوق هایی می باشد، اما به شرطی که با برنامه ریزی و سنجیدن تمام عوامل و مدیریت درست این موضوع شروع شود.

همان گونه که یک حساب ویژه یا صندوق ویژه برای تحریم در نظر گرفته شده است، این صندوق نیز می تواند، وجود داشته باشد.

دولت برای رفع مشکل شرکت های بیمه و بیمه مرکزی این صندوق را تعبیه کرد.

در بازار اتکایی داخل ظرفیت بسیار محدودی وجود دارد که قابلیت واگذاری ریسک به خارجی ها هم وجود ندارد در نتیجه ریسک های با سرمایه بالا به این صندوق واگذار شده اند که یک صندوق اتکایی محسوب می شود.

برای ایجاد صندوق اتکایی ملی هم می توان گام هایی برداشت، اگر تقریبا شرایطی مشابه با صندوق ویژه تحریم داشته باشد.

توزیع جهانی ریسک یکی از مهم ترین مزیت های بیمه اتکایی

کوثر زاده تصریح کرد: وقتی از توزیع جهانی ریسک صحبت می کنیم و مزیت های بیمه اتکایی را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که ارز آوری یکی از مهم ترین امتیازات بیمه های اتکایی است.

ایده آل ترین و بهترین حالت ممکن برای بهبود شرایط بازار اتکایی رفع تحریم ها است و بازگشت به دوران پیش از تحریم ها می باشد که بتوان از ظرفیت و تجربه بازارهای بین المللی استفاده نمود.

تشکیل صندوق ها شاید بتواند در برهه ای از زمان مسائل را رفع و رجوع کند ولی راه حل نهایی نخواهد بود.
کوثر زاده در پاسخ به این سئوال که بیمه اتکایی دی چه راهی را پیموده که در بورس به رشد ۳۰۹ درصدی رسیده است، گفت: بزرگ ترین پروژه درمان کشور تحت پوشش بیمه دی قرار دارد و بیمه های درمان نیز ضریب خسارت بالایی دارند و در توان گری شرکت ها اثر گذار هستند.

هر چه بیمه درمانی بیش تری به فروش برسد، توانگری شرکت نیز کاهش می یابد. بنابراین در برررسی هایی که انجام شد، معایب و مزایای این قرارداد هم چون کاهش توانگری مورد ارزیابی قرار گرفت.

برای بالا رفتن توان گری شرکت و چون ضریب خسارت این قرارداد در سال های گذشته بالا بود، مجدداً در سال جاری این پروژه در حوزه اتکایی قرار گرفت و برای آن با یاری بیمه مرکزی و بیمه ایران ۹۵ پوشش اتکایی اخذ گردید.

هم چنین کنترل های بسیار خوب داخلی توسط مدیریت های مربوطه و تعیین حق بیمه فنی در این قرارداد از علت های موفق بودن این پروژه می باشد.

هم چنین شرکت بیمه دی با اعتقاد و عمل به یکی از ارزش های سازمانی اش که حرفه ای گری می باشد، همیشه سعی نموده است، ریسک های مناسب و با حق بیمه های متناسب بیمه نماید و به هر قیمتی و تحت هر شرایطی در مناقصه هایی که از حرفه ای گری به دور می باشند، حضور نداشته باشد.

مدیریت بیمه های اتکایی در شرکت بیمه دی در سال ۹۸

مدیر بیمه اتکایی دی هم چنین درباره برنامه های این شرکت در سال ۹۸ گفت: قرارداد و پوشش های اتکایی متناسب با پرتفوی شرکت ها شکل می گیرند. افزایش بیمه نامه های عمر از جمله مواردی است که در سیاست های این شرکت قرار دارد.

با توجه به شکل پرتفو به قراردادهای جدید اتکایی که تاکنون نداشته ایم فکر می کنیم. روند صدور بیمه نامه های عمر نیز جهت جلوگیری از زیان باید متناسب با پرتفو باشد.

در رشته اتومبیل و ثالث هم بیمه گران اتکایی معمولا وارد این گونه قرارداد ها نمی شوند ولی راه حل هایی برای آن ها وجود دارد و شرکت بیمه دی روی فرمت های جدید این بیمه نامه کار خواهد کرد.

مدیر بیمه اتکایی دی ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور، امسال شرکت بنا دارد واگذاری ها را افزایش داده و نگهداری بیمه نامه با ریسک های بالا را کاهش دهد، اما همیشه باید تناسب را رعایت کرد و با واگذاری بیش از حد و یا عدم واگذاری بیمه نامه های با ریسک بالا نباید سهامدار را متضرر نمود.

لینک منبع

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

دیدگاه ها

  • مینو قلی نیک ۱۹ تیر, ۱۳۹۸ :: ۱۴:۳۷
    0 0

    ارز آوری یک از امتیازات بیمه اتکایی هست ولی الان با این اوضاع خیلی به مشکل خوردند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *