×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبرهای ویژه

true
    امروز  یکشنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true
true
تاریخچه بیمه عمر در ایران و جهان

بیمه عمر در جهان

بیمه عمر در گذشته های دور کاری غیر اخلاقی تلقی می شد زیرا آن را نوعی شرط بندی بر روی حیات انسان می دانستند. اما این تصورات به مرور زمان از بین رفت و دیدگاه مردم نسبت به بیمه عمر بهبود یافت.

اولین بیمه نامه عمر در زمان الیزابت اول و در سال ۱۵۸۳ در انگلستان برای شخصی به نام ویلیام گیبنس صادر شد. مدت این بیمه نامه ۱۲ ماه و نرخ حق بیمه آن ۸ درصد بوده است.

اولین شرکت بیمه عمر هم در سال ۱۷۶۲ در انگلستان تاسیس شد و پس از آن شرکت های بسیار زیادی به صورت سهامی یا تعاونی در سراسر اروپا تاسیس شدند.

بیمه عمر در آمریکا پس از جنگ جهانی دوم رشد بسیار زیادی کرد. به طوری که در سال ۱۹۴۶ تعداد ۴۷۳ شرکت در این کشور تاسیس شده بودند.

امروزه بیمه عمر جایگاه ویژه ای در صنعت بیمه جهان دارد و ضریب نفوذ آن نیز در کشور های پیشرفته بسیار بالا می باشد.

 

بیمه عمر در ایران

به طور کلی می توان وضعیت بیمه و شرکت های بیمه در ایران را به ۲ دوره تقسیم کرد:

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی

آغاز بیمه عمر در ایران توسط نمایندگی یک شرکت بیمه خارجی به نام ویکتوریا در سال ۱۳۱۴ می باشد. نمایندگی این شرکت در ایران پس از یک سال فعالیت منحل شد و پرتفوی خود را که شامل ۱۵۰ بیمه عمر بود به شرکت بیمه ایران واگذار کرد.

اولین بیمه نامه عمر این شرکت برای یک تاجر تبریزی به نام جبار صالح نیا صادر شد. این بیمه نامه یک بیمه عمر مختلط بود و سرمایه آن که ۶۰۰ لیره انگلستان بود پس اتمام مدت بیمه نامه به بیمه گذار آن پرداخت شد.

مطالعه کنید  انتقاد از حضور دولت در تأمین اجتماعی

تا سال ۱۳۳۶ تنها شرکتی که بیمه عمر صادر می کرد، بیمه ایران بود. اما در سال ۱۳۳۶ شرکت سهامی بیمه ملی و پس از آن در سال ۱۳۴۰ شرکت سهامی بیمه امید شروع به فعالیت در این رشته بیمه ای کردند.

در سال ۱۳۵۳ شرکتی به نام بیمه بین المللی ایران و آمریکا تاسیس یافت که تنها در رشته های عمر و حوادث فعالیت می کرد. این شرکت با استفاده از متخصص های امریکایی توانست موفقیت های بسیار زیادی را در فروش بیمه عمر به دست آورد.

در مقابل آن بیمه ایران در سال ۱۳۵۵ اقدام به تاسیس یک شرکت مختلط با همکاری یک شرکت بیمه آمریکایی به نام ایران عمر کرد. این شرکت توانست در سال ۱۳۵۶ تعداد ۱۲۳۸ بیمه عمر بفروشد که این رقم در مقایسه با تعداد بیمه نامه های عمری که شرکت سهامی بیمه ایران توانسته بود در سال قبل بفروشد بیشتر بود.

 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تمامی شرکت های بیمه به غیر از بیمه ایران که یک شرکت دولتی بود، در تیر ماه سال ۱۳۵۸ ملی اعلام شدند. سپس در شهریور ماه سال ۱۳۶۰ این شرکت های ملی شده در هم ادغام شده و دو شرکت بیمه آسیا و البرز را تشکیل دادند. پرتفوی بیمه عمر این شرکت ها نیز به بیمه آسیا منتقل شد.

از دهه هشتاد به بعد شرکت های بیمه خصوصی زیادی تاسیس شدند که این امر کمک بسیار بزرگی نیز به رشد و توسعه بیمه های عمر کرد.

در حال حاضر متاسفانه تنها درصد کمی از مردم ایران بیمه عمر دارنذ و با آن آشنا هستند. اما بیمه مرکزی و تمامی شرکت های بیمه در تلاش هستند تا بتوانند همراه با افزایش آگاهی مردم در مورد بیمه عمر، ضریب نفوذ آن را نیز در کشور بالا ببرند.

مطالعه کنید  استثنائات بیمه عمر - اینفوگرافیک

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false