بیمه مهندسی در یک نگاه
بیمه مهندسی در یک نگاه

بیمه مهندسی جزو بیمه نامه های جدید بوده و یکی از شاخص های نشان دهنده میزان فعالیت های عمرانی و تولیدی در یک کشور است. این بیمه نامه خسارت هایی را که ممکن است در جریان ساخت و یا بهره برداری پروژه های ساختمانی، عمرانی و سازه های صنعتی پیش بیاید را تحت پوشش قرار می دهد. این بیمه نامه ها بر اساس اینکه مربوط به دوره احداث و یا دوره بهره برداری هستند تقسیم بندی می شوند.

تعریف بیمه مهندسی

 

فرآیند ساخت پروژه های ساختمانی، عمرانی و سازه های صنعتی طولانی بوده و شامل مراحل زیادی می باشد. این پروزه ها از همان آغاز عملیات ساخت، و در مدت نصب تجهیزات و ماشین آلات و همچنین در دوره آزمایش و راه اندازی تا تحویل موقت، در معرض خطرات گوناگون و آسیب های ناشی از وقوع حادثه و از بین رفتن سرمایه هستند.

همچنین این امکان وجود دارد که در اثر سهل انگاری و یا خطا های انسانی پیمانکار و عوامل بیمه گذار، زیان هایی به اشخاص ثالث وارد بشود که بر طبق قانون مسئول شناخته بشوند.

بیمه های مهندسی که جزو بیمه های اموال هستند، فعالیت های مهندس ها را تحت پوشش قرار داده و زیان هایی را که گفته شد را جبران می کنند. همچنین بیمه های مهندسی یکی از شاخص های نشان دهنده میزان فعالیت های عمرانی و تولیدی در یک کشور هستند.

 

تاریخچه بیمه مهندسی

 

اسفاده از بیمه های مهندسی برای اولین بار در کشور انگلستان آغاز شد. در اواسط قرن نوزدهم استفاده از دیگ های بخار افزایش پیدا کرده بود، اما این دیگ های بخار باعث بروز انفجار های شدیدی می شد که  صدمه ها و خسارت های جانی و مالی زیادی را به اشخاص وارد می کرد.

پس به یک پوشش بیمه ای که بتواند این خسارت ها را جبران بکند به شدت احساس می شد. این موضوع منجر به تاسیس اولین شرکت بیمه مهندسی به نام شرکت بیمه دیگ های بخار در سال ۱۸۵۸ میلادی شد.

پس از انگلستان، با گذشت زمان بیمه های مهندسی در سایر کشور ها نیز فعال شد. برای نمونه، در آلمان و سویس در قرن بیستم بیمه های مهندسی با بیمه شکست ماشین آلات آغاز شد.

در ایران نیز از اوایل دهه ۱۳۴۰ در نتیجه همکاری هایی که با شرکت بیمه اتکایی مونیخ ری شکل گرفت، استفاده از بیمه های مهندسی آغاز شد. در حال حاضر نیز ساختار اصلی شکل بیمه نامه های مهندسی در بازار بیمه ایران از این شرکت گرفته شده است.

 

انواع بیمه مهندسی

 

بیمه های مهندسی به شکل زیر تقسیم بندی می شوند:

 

۱- بیمه های مهندسی در دوره احداث (Construction):

 

– بیمه تمام خطر پیمانکاران (C.A.R)

– بیمه تمام خطر نصب (E.A.R)

 

۲- بیمه های مهندسی در دوره بهره برداری (Operation):

 

– بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران (C.P.M)

– بیمه ریسک های تکمیل شده ساختمانی (C.E.C.R)

– بیمه فساد کالا در سردخانه (D.O.S)

– بیمه تجهیزات الکترونیک (E.E)

– بیمه شکست ماشین‌ آلات (M.B)

– بیمه عدم ‌النفع ناشی از شکست ماشین‌ آلات (M.L.O.P)

– بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان یا تضمین کیفیت ساختمان (L.D.B)

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها: