بیمه مسئولیت آسانسور و تعهدات آن (بخش اول)

بیمه مسئولیت آسانسور و تعهدات آن
ب

بیمه آسانسور چیست و به عهده چه کسی است؟

تهیه ی بیمه آسانسور برای همه ساختمان های اداری و تجاری و مسکونی معمولا بر عهده مدیر ساختمان می باشد. چرا که اگر اتفاقی پیش آید که خسارت جانی و یا مالی به همراه داشته باشد مالک، مدیر ساختمان، شرکت های سرویس و نگهداری آسانسور مسئول حادثه هستند و باید خسارت پیش آمده را جبران نمایند. از این رو تهیه بیمه آسانسور برای پرداخت چنین خساراتی علی رغم اجباری نبودن این بیمه نامه، لازم و ضروری می باشد.

این نکته را فراموش نکنید که بیمه آسانسور یکی از زیر شاخه های بیمه نامه های مسئولیت بوده و در زمان صدور به عنوان بیمه مسئولیت آسانسور برای شما صادر می شود.

وظایف مدیر ساختمان در رابطه با بیمه آسانسور چیست؟

معمولا همه مدیران ساختمان از زمان نصب و راه اندازی و در زمان استفاده از آسانسور وظایفی را بر عهده دارند، این وظایف به شرح زیر می باشند.

–  همه آسانسور‌ ها از زمان نصب و راه اندازی اولیه باید از لحاظ داشتن گواهی استاندارد از موسسه استاندار ایران بررسی و کنترل شوند چرا که برای تهیه پایان کار ساختمان از شهرداری، داشتن گواهی استاندارد آسانسور الزامی می باشد.

–  هر مدیر ساختمانی وظیفه دارد که برای سرویس و نگهداری آسانسور با شرکت های معتبر که دارای مجوز فعالیت از وزارت صنایع و معادن هستند، قرارداد سالیانه داشته باشد که در زمان های مقرر برای بررسی آسانسور مراجعه کرده و بررسی های لازم جهت اطمینان از سلامت آسانسور را انجام شود.

–  برای بررسی اعضای سندیکای آسانسور و پله برقی، همه شرکت های مجاز و دارای پروانه ایمنی و استاندارد هستند را می‌توانید در سایت www.iseei.net بررسی نمایید.

چه کسانی می توانند این بیمه را تهیه کنند؟

تهیه بیمه مسئولیت آسانسور از یک شرکت معتبر بیمه ای برای تمامی آسانسور هایی که در ساختمان نصب هستند باید از طرف مدیر ساختمان انجام شود.

ممکن است که هر ساختمان دارای دو نوع آسانسور نفر بر و حمل بار باشد که بر اساس مشخصات هر آسانسور باید بیمه آسانسور توسط مدیر ساختمان تهیه شود.

آیا بیمه مسئولیت آسانسور اجباری است؟

بیمه مسئولیت آسانسور بیمه نامه اجباری نیست، اما به خاطر اتفاقاتی که ممکن است به هر دلیلی در زمان استفاده از آسانسور پیش بیاید داشتن بیمه آسانسور الزامی به نظر می رسد. اما از نظر قانون اجباری برای خرید بیمه مسئولیت آسانسور وجود ندارد.

برای مشاهده بخش دوم بر روی لینک کلیک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi
logo-samandehi