بیمه شخص ثالث بیمه دانا

مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۴ دقیقه

شرکت بیمه دانا از قدیمی ترین شرکت های بیمه در صنعت بیمه کشور بشمار می رود که از سال ۱۳۵۳ خدمات بیمه ای شایانی را ارائه کرده است. بیمه شخص ثالث از جمله شاخه های بیمه ای است که شرکت بیمه دانا به نسبت سایر رشته های بیمه ای در آن دارای پرتفوی بالایی می باشد. در این مقاله می خواهیم نگاهی به پوشش ها و شرایط بیمه شخص ثالث دانا داشته باشیم.

پوشش های بیمه ثالث دانا

بیمه نامه شخص ثالث دانا دو نوع خسارت تحت پوشش قرار می دهد که با توجه به سقف تعهد های درج شده در بیمه نامه، بیمه گذار  می تواند در زمان وقوع خسارت از پوشش های بیمه خود استفاده کند.

پوشش های بیمه نامه دانا به ترتیب زیر می باشند:

 پوشش مالی

در این بیمه هر گونه خسارتی که به اموال اشخاص ثالث وارد شود که باعث آن رانندگی فرد بیمه گذار باشد تا سقف مشخص شده در بیمه نامه قابل جبران می باشد.

پوشش جانی

منظور از خسارات بدنی، هر نوع خسارت اعم از دیه، نقص عضو، شکستگی و یا از کارافتادگی و هزینه های پزشکی ناشی از غفلت راننده خودروی مقصر در این بیمه نامه بر اساس میزان سقف پوشش خسارت جانی از طرف شرکت بیمه دانا پرداخت می شود.

استثنا های بیمه شخص ثالث بیمه دانا

با توجه به شرایط بیمه ثالث شرکت بیمه دانا خسارت های زیر تحت پوشش این بیمه نامه نمی باشند و در صورت اتفاق افتادن خسارت شرکت بیمه دانا هیچ گونه تعهدی در مقابل این موارد نخواهد داشت.

  • خسارت های ناشی از جنگ، شورش، اعتصاب و تهاجم
  • خسارات مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از تششعات اتمی و رادیو اکتیو
  • اگر مشخص شود که فرد زیان دیده قصد صدمه به خود را داشته است، مانند خودکشی، سقط جنین
  • انواع جریمه یا جزای نقدی پلیس راهنمایی و رانندگی
  • خسارات ناشی از حوادث در خارج از کشور
مطالعه کنید  راه‌اندازی باشگاه نمایندگان بیمه سامان

سقف جبران خسارت در بیمه دانا

میزان سقف تعهدات پوشش های بیمه نامه ثالث دانا روی همه بیمه نامه ها درج می شود.

سقف پوشش خسارات جانی

میزان پوشش خسارت جانی بر اساس دیه ماه عادی و ماه حرام هر سال مشخص می شود. بر اساس آخرین دیه اعلام شده در سال ۱۳۹۸ سقف پوشش جانی در بیمه شخص ثالث بیمه دانا برای ماه های عادی ۲۷۰ میلیون تومان و برای ماه های حرام ۳۶۰ میلیون تومان می باشد.

نکته: با افزایش نرخ دیه در طول مدت بیمه، با توجه به قانون جدید بیمه شخص ثالث نیازی به دریافت الحاقیه افزایش دیه از سوی بیمه گذار وجود ندارد و بدون الحاقیه به پوشش های بیمه دانا اضافه می شود.

سقف پوشش خسارات مالی

میزان پوشش های مالی بیمه ثالث دانا بر اساس درخواست بیمه گذار مشخص می شود، هر ساله مبلغی به عنوان پوشش پایه در بیمه ثالث مشخص می شود که این میزان برای سال ۹۸ به میزان ۹ میلیون تومان می باشد که بیمه گذار می تواند پوشش های مالی بالا تر را انتخاب و خریداری کند.

نرخ بیمه شخص ثالث دانا

محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث دانا بر اساس نوع خودرو، نوع کاربری خودرو، تعداد سال های عدم خسارت بیمه گذار، میزان پوشش مالی مورد درخواست بیمه گذار یا حتی در صورت داشتن خسارت با توجه به نوع خسارت و میزان خسارت خودرو فرق می کند، البته در زمان خرید و یا تمدید بیمه به این دو نکته توجه فرمایید:

وسایل نقلیه ای که بیش از ۱۵ سال از سال ساخت آن ها گذشته باشد، مشمول اضافه نرخ کهنگی (به ازای هر سال مازاد بر ۱۵ سال دو درصد و حداکثر تا ۲۰ درصد) می باشد.

مطالعه کنید  شش اشتباه متداول نماینده های بیمه

وسایل نقلیه بر حسب مقررات نیاز به داشتن معاینه فنی دارند و اتومبیلی که فاقد آن باشد، مشمول پنج درصد اضافه نرخ می باشند.

تخفیف های بیمه شخص ثالث دانا

شرکت بیمه دانا به پیروی از قانون یکسان سازی قیمت های بیمه شخص ثالث بیمه مرکزی در ارائه بیمه ثالث تنها تخفیفی که ارائه می کند، تخفیف تعداد سال های عدم خسارت می باشد و سایر تخفیف هایی که در گذشته برای این بیمه نامه ارائه می شد، دیگر از سوی شرکت بیمه دانا ارائه نمی شود.

طرح مهر دانا در خرید بیمه ثالث

طرح مهر دانا یکی از طرح‌ های ویژه ای بود که به عنوان اولین طرح بانک بیمه کشور طی تفاهم نامه بین بانک قرض الحسنه مهر ایران و شرکت بیمه دانا برای خرید اقساطی انواع بیمه نامه بدون سود و کارمزد به اجرا درآمد.

در این طرح برای خرید بیمه نامه های خودرو از قبیل بیمه ثالث و بیمه بدنه دانا مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای خودرو های سواری، ۳ میلیون تومان برای تاکسی‌ ها و ۶ میلیون تومان وام برای اتوبوس‌ ها به بیمه گذاران تعلق می‌ گیرد، اما این مبلغ به طور مستقیم به بیمه گذار پرداخت نمی شود، بلکه حق‌ بیمه‌ های او تا سقف مقدار های مشخص شده برای هریک از خودرو های سواری، تاکسی‌ ها و اتوبوس‌ ها، از طرف بانک به شرکت بیمه پرداخت می‌ شود و نیازی به پرداخت حق بیمه از طرف خود بیمه‌ گذار نیست.

شرایط خرید اقساطی بیمه شخص ثالث دانا

پرداخت حق بیمه ثالث دانا به طور معمول به صورت نقدی انجام شده و فروش اقساطی این بیمه نامه توسط برخی از نمایندگی های بیمه انجام می‌ شود. در صورت خرید اقساطی بیمه ثالث دانا باید ۳۰ درصد حق بیمه به صورت نقد پرداخت شده و مابقی حق بیمه اقساطی به صورت چک‌ های ماه به ماه و حداکثر تا ۴ چک ارائه شود.

مطالعه کنید  بیمه ‌ها به تعهدات خود عمل نمی ‌کنند

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

نیما سعیدی وب‌سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *