بیمه درمان تکمیلی انفرادی (بخش اول)

مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

همه ی انسان ها در طول زندگی خود به دلایل مختلفی مجبور می شوند که به بیمارستان و دکتر مراجعه بکنند. متاسفانه هزینه های درمانی در بیشتر مواقع بسیار زیاد می باشد و افراد را دچار مشکل می کند، به همین دلیل اغلب افراد به دنبال بیمه ای هستند که بتواند این هزینه ها را پوشش بدهد. یکی از مهم ترین اقداماتی که در این زمینه می توان انجام داد، تهیه بیمه درمان تکمیلی انفرادی است که در این مقاله می خواهیم آن را توضیح بدهیم.

تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه پایه

منظور از بیمه های پایه، بیمه هایی هستند که دولت در اختیار مردم قرار می دهد. مانند: بیمه تامین اجتماعی، بیمه سلامت و … اما بیمه درمان تکمیلی همانطور که از نام آن مشخص است، تکمیل کننده بیمه پایه است. این بیمه توسط شرکت های بیمه بازرگانی ارائه می شود و مواردی را که در تعهد بیمه گر پایه نیست تا سقف مشخص شده در بیمه نامه پوشش می دهد. بیمه درمان تکمیلی معمولا به صورت گروهی و توسط شرکت ها و سازمان ها تهیه می شود اما در سال های اخیر تعدادی از شرکت های بیمه اقدام به فروش آن به صورت انفرادی و خانوادگی کرده اند.

در بعضی از شرکت های بیمه دریافت بیمه درمان تکمیلی انفرادی مشروط به داشتن بیمه پایه است اما در بعضی از شرکت ها بدون داشتن بیمه پایه هم این بیمه نامه فروخته می شود.

حق بیمه

در تعیین میزان حق بیمه در بیمه تکمیل درمان انفرادی عوامل زیر تاثیر گذار هستند:

مطالعه کنید  اعمال افزایش حقوق مستمری ‌بگیران تامین ‌اجتماعی از اردیبهشت / واریز معوقات ظرف ماه‌ های آتی

– طرح انتخابی و سقف تعهدات

در شرکت های مختلف برای بیمه درمان تکمیلی انفرادی طرح های مختلفی ارائه می شود که در این طرح ها، پوشش ها و سقف تعهدات ارائه شده متفاوت می باشد. در نتیجه بر اساس اینکه بیمه گذار کدام طرح را انتخاب می کند، میزان حق بیمه متفاوت می باشد.

– سن بیمه گذار

هر چه سن افراد بالا تر می رود، احتمال آسیب و بیماری هم بالاتر می رود. پس طبیعی است که به دلیل بالا رفتن ریسک، میزان حق بیمه هم با افزایش سن، افزایش می یابد. معمولا در شرکت های بیمه گروه بندی سنی اعلام شده و حق بیمه بر اساس آن مشخص می شود.

فرانشیز

فرانشیز به معنی مبلغی از خسارت است که بیمه گر پرداخت نمی کند و بر عهده خود بیمه گذار است. برای مثال اگر فرانشیز ۵ درصد باشد، در صورت بروز حادثه ۵ درصد از میزان خسارت بر عهده خود بیمه گذار است و بقیه آن را شرکت بیمه پرداخت می کند. میزات فرانشیز در شرکت های مختلف متفاوت است.

دوره انتظار

دوره انتظار به این معنی است که در آن دوره بیمه گر نسبت به جبرات خسارت های پیش آمده هیچ تعهدی ندارد. دوره انتظار در بیمه های تکمیلی برای زایمان معمولا بین ۹ الی ۱۲ ماه می باشد، یعنی فرد باید قبل از بارداری خود این بیمه نامه را تهیه کرده باشد تا بتواند از پوشش زایمان استفاده کند زیرا تا ۹ الی ۱۲ ماه پس از تهیه بیمه نامه هیچ هزینه ای بابت زایمان به او پرداخت نمی شود. معمولا برای عمل جراحی هم ۳ ماه دوره انتظار در نظر گرفته می شود و فرد تا ۳ ماه پس از خرید این بیمه نامه نمی تواند از پوشش عمل جراحی استفاده بکند.

مطالعه کنید  آيين نامه شماره ۵۳

برای مشاهده بخش دوم این نوشته اینجا کلیلک کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

photo 2019 04 20 16 42 17 150x150 - بیمه درمان تکمیلی انفرادی (بخش اول)
الهام رمضان پور وب‌سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *