بیمه حوادث چیست؟

بیمه حوادث – بیمه حوادث انفرادی – بیمه حوادث گروهی –  اخبار بیمه – صنعت بیمه
ب

تعریف بیمه حوادث

بیمه حوادث جزو بیمه های اشخاص می باشد و افراد با تهیه آن می توانند خودشان را در برابر حوادثی که ممکن است در طول روز برای آن ها اتفاق بیوفتد بیمه بکنند.

در این بیمه نامه منظور از حادثه هر واقعه ناگهانی ناشی از یک عامل خارجی است که بدون اراده بیمه شده در طول مدت بیمه نامه اتفاق بیوفتد و باعث جراحت، نقص عضو، از کارافتادگی و یا فوت بیمه شده شود.

 

مدت زمان تحت پوشش

این بیمه نامه معمولا برای مدت یکسال صادر می شود و فرد بیمه شده را به صورت ۲۴ ساعته در برابر خسارت های ناشی از حوادث تحت پوشش قرار می دهد. در صورت درخواست بیمه گذار، می توان این بیمه نامه را  برای مدت کم تر برای مثال یک سفر خاص نیز صادر کرد.

 

انواع بیمه حوادث

بیمه حوادث شامل ۲ نوع بیمه نامه می شود:

 

۱- بیمه حوادث انفرادی:

این نوع از بیمه نامه قیمت پایینی دارد و بسیار کاربردی می باشد. افراد می توانند با تهیه بیمه نامه به صورت ۲۴ ساعته و بدون محدودیت مکانی خودشان را تحت پوشش بیمه قرار بدهند. میزان حق بیمه در این بیمه نامه بر اساس شغل افراد مشخص می شود زیرا هرچقدر که شغل خطرناک تری داشته باشند امکان اینکه برایشان حادثه ای پیش بیاید بیشتر است.

مشاغل بر اساس میزان خطرناک بودن به ۵ دسته زیر تقسیم  شده اند:

طبقه ۱) مشاغلی که در آن افراد در طول روز با کمترین خطر مواجه می شوند. مانند: کارمندانی که در اداره ها مشغول به کار دفتری هستند.

طبقه ۲) مشاغلی که در آن ها افراد در مقایسه با طبقه ۱ با خطر بیشتری رو به رو هستند. در این مشاغل افراد علاوه بر ذهن باید از دست خود نیز باید استفاده بکنند. مانند پزشکان یا مهندس های ناظر

طبقه ۳) مشاغلی که در آن افراد متخصص یا نیمه متخصص هستند و از ماشین و ابزار آلات صنعتی استفاده می کنند اما در ابزار کار آن ها مقررات ایمنی رعایت شده و خطرناک نیستند. مانند: کشاورزان یا راننده های آژانس.

طبقه ۴) مشاغلی که در آن افراد با ماشین و ابزار آلات صنعتی پر خطر کار می‌ کنند و یا نوع کار آن ها پر خطر است. مانند: پرس‌کار فلز و یا کارگران غیر ماهر صنعتی که از آن ها در کار هایی که با خطرات متعدد رو به‌ رو هستن استفاده می شود.

طبقه ۵) مشاغلی که اافراد در آن ها با بیشترین میزان خطر سر و کار دارند. مانند: کارگر های معادن زیرزمینی.

 

۲- بیمه حوادث گروهی:

افرادی که در شرکت های بزرگ صنعتی و نجاری مشغول به کار هستند و یا دانش آموزان و دانشجویان، معمولا تحت پوشش بیمه حوادث گروهی قرار می گیرند. در این بیمه نامه نیز شغل افراد تاثیر بسیاز زیادی در تعیین میزان حق بیمه دارد. به همین دلیل خطرات شغلی اکثریت گروه ملاک تعیین نرخ حق بیمه قرار می گیرد.

بیمه حوادث گروهی معمولا برای گروه های بیش از ۱۰ نفر صادر می شود و هر چقدر که تعداد اعضای گروه بیشتر باشد تخفیف بیشتری داده می شود.

یمه حوادث شغلی، بیمه حوادث تحصیلی، بیمه حوادث ورزشی، بیمه حوادث تور های مسافرتی داخلی و … همگی جزو بیمه های حوادث گروهی می باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi
logo-samandehi