بیمه حمل و نقل کالا بیمه ایران

مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۴ دقیقه

انواع بیمه حمل و نقل کالا بیمه ایران

بیمه حمل و نقل کالا ایران به دو شکل ساده و عمومی ارائه می شود:

بیمه حمل و نقل ساده

بیمه حمل و نقل ساده کالا، بیمه ای است که برای حمل کالا های معینی ارائه می شود و در بیمه نامه آن مشخصات مورد بیمه از جمله نوع کالا، مقدار و ارزش کالا، طریق و نحوه حمل کالا و دیگر موضوع هایی که تعیین کننده حقوق و تعهد های طرفین قرارداد است، قید می شود.

به طور مثال فردی تصمیم به حمل مقدار معینی ماشین آلات از کشوری به کشور دیگر دارد که نوع و مقدار و مشخصات آن معلوم است، می تواند برای آن درخواست بیمه کند. در چنین حالتی برای بیمه گذار بیمه‌ ای صادر می شود که در آن تمامی مشخصات مربوط به مورد بیمه و وضعیت حمل مشخص می شود.

با صدور بیمه نامه حمل و نقل بیمه گذار وظیفه دارد، حق ‌بیمه مربوط را که در بیمه‌ تعیین شده، پرداخت کند و بیمه گر نیز در مقابل متعهد به جبران خسارت های احتمالی وارد به مورد بیمه در جریان حمل از مبدا تا مقصد تعیین شده، بر اساس شرایط بیمه‌ خواهد بود.

در نظر داشته باشید که لازمه صدور بیمه حمل و نقل کالا بیمه ایران این است که بیمه گذار از قبل درباره وضعیت مورد بیمه و چگونگی حمل آن اطلاع داشته و این اطلاعات را در اختیار بیمه گر قرار دهد، این اصولی است که در مورد هر حمل و نقل باید رعایت شود و در صورتی که بیمه گذار مراجعه های متعددی داشته باشد و کالا های مختلفی را در معرض حمل و نقل قرار دهد، برای هر مورد باید بیمه گر بیمه نامه جداگانه ای صادر کند.

مطالعه کنید  صنعت بیمه در ایران و جهان

بیمه حمل و نقل عمومی

در برخی مواقع، صدور بیمه های حمل و نقل ساده (بیمه های باربری داخلی، خارجی و ترانزیت) به دلیل تعداد بالا تکرار مقرون به صرفه نمی باشند.

به عنوان مثال، شرکت وارد کننده قطعه خاصی که سالانه چندین مرتبه کالا را وارد کشور می کند، تکمیل فرم بیمه های ساده برای هر بار ورود کالا کاری زمان بر و سخت می باشد. در این موارد، از بیمه‌ های عمومی استفاده می شود.

بیمه حمل و نقل کالا عمومی در واقع یک قرارداد کلی است که بین بیمه گر و بیمه گذار منعقد می گردد، در آن شرایط اصلی بیمه و کلیه حقوق و تعهد های طرفین مشخص می شود، البته اطلاعات محموله و نحوه حمل آن ها زمانی به اطلاع بیمه گر می رسد که بیمه گذار اقدام به حمل کالا می کند.

با وجود چنین قرارداد هایی کلیه حمل و نقل هایی که بیمه گذار در آینده انجام می دهد، تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

این بیمه مشروط بر این است که بیمه گذار مشخصات و نحوه حمل کالا و وسیله حمل، مبدا و مقصد و به طور کلی آنچه که در بیمه‌ نامه پیش بینی نشده و احتیاج به تصریح دارد، قبل از حمل به اطلاع بیمه گر برساند تا بیمه گر نسبت به صدور گواهی بیمه اقدام کند.

انواع قرارداد بیمه حمل و نقل کالا ایران

قرارداد بیمه حمل و نقل کالا ایران را می توان به ۲ دسته تقسیم بندی کرد:

عمومی

در این نوع قرارداد، پوشش و سرمایه مورد بیمه مشخص نمی باشد. تنها گواهی بیمه صادر می شود.

مطالعه کنید  بیمه عمر با بازنشستگی 10 ساله (بخش دوم)

غیر عمومی

در این نوع قرارداد ها، پوشش و سرمایه مورد بیمه مشخص می باشد و نیازی به صدور گواهی بیمه نمی باشد، ولی باید گواهی حمل به ازای هر بار حمل کالا صادر شود.

طریقه حمل

طبق این روش بیمه حمل و نقل کالا به روش‌ های زمینی، هوایی، دریایی و ترکیبی تقسیم می‌شود که در بیمه حمل و نقل به روش های دریایی حمل بر شناور های کوچک و حمل بر کشتی های طبقه بندی شده از دیگر تقسیمات این نوع بیمه است که هر کدام نرخ و شرایط خود را دارد.

 محدوده جغرافیایی

بر اساس این طبقه بندی بیمه حمل و نقل کالا ایران به ۴ نوع داخلی، وارداتی، صادراتی و ترانزیت تقسیم می شود. در بیمه حمل و نقل داخلی به دو متد و رویه عمل می‌گردد.

پوشش های بیمه ای

بیمه حمل و نقل کالا بر اساس پوشش های A, B ,C و Total Loss تقسیم بندی می شود.

رشته های بیمه حمل و نقل کالا بیمه ایران

رشته‌ های بیمه حمل و نقل کالا شامل ۸ زیر رشته می باشد که عبارتند از:

بیمه حمل و نقل کالا داخلی

کالا هایی که توسط افراد حقیقی یا حقوقی در داخل کشور از شهری به شهر دیگر جا به جا می شوند، تحت عنوان بیمه های داخلی، تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

بیمه حمل و نقل کالا وارداتی

کالا هایی که بر اساس نیاز های اقتصادی کشور از خارج وارد کشور می شوند، تحت عنوان بیمه های وارداتی تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرند.

قرارداد بیمه حمل و نقل کالا صادراتی

کالا هایی که توسط صادرکننده ها برای عرضه در بازار جهانی به خارج از کشور ارسال می شود، تحت عنوان بیمه‌ های صادراتی تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرند.

مطالعه کنید  دریافت خسارت در بیمه مسافرتی

بیمه حمل و نقل کالا ترانزیت

قرارداد های بیمه حمل و نقل کالا ترانزیت (عمومی) قرارداد بیمه ای می باشند که برای بیمه کردن کالایی که از کشوری خارجی حرکت کرده و به کشور خارجی دیگری می روند استفاده می شود.

قرارداد های بیمه حمل و نقل کالا ترانزیت را می توان به ۲ دسته زیر تقسیم بندی کرد:

عبوری: کالا هایی از مرز ایران گذر کنند.

غیرعبوری: کالا هایی از مرز ایران گذر نکنند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

نیما سعیدی وب‌سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *