بیمه باربری داخلی بیمه سامان

مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۳ دقیقه

بیمه نامه باربری پوششی است که بر اساس آن شرکت بیمه گر تعهد می دهد، در قبال دریافت حق بیمه از بیمه گذار، در صورتی که در جریان حمل و نقل کالا و هنگام وقوع خطر های احتمالی کالا بیمه شده تلف شده یا دچار خسارت شود که بیمه گذار هزینه هایی را در ارتباط با این خطر ها متحمل شود، زیان وارده و هزینه های انجام شده را جبران کند.

بیمه های باربری یا حمل و نقل دارای انواع مختلفی می باشند که توسط شرکت های بیمه با طرح های متنوع و گوناگون به بیمه گذار ها ارائه می شوند. بیمه باربری داخلی سامان یکی از انواع بیمه های باربری می باشد که ما در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

انواع بیمه های باربری داخلی سامان

در بیمه های باربری داخلی، مبدأ و مقصد در داخل کشور می باشد. بیمه نامه های باربری داخلی سامان را می توان به چند شکل صادر نمود:

بیمه باربری عمومی

قرارداد این بیمه نامه بر اساس شرایط اصلی بیمه، یعنی کلیه حقوق و تعهد های طرفین مانند خطر های تحت پوشش، شیوه و نحوه حمل و نقل کالا معین می‏ شود که بر اساس آن ها با یک سرمایه بیمه ‏ای معین و مشخص موافقت می گردد، به همین دلیل قرارداد تا زمانی که سرمایه توافق شده از راه های حمل های متعدد به پایان رسد، دارای اعتبار می باشد.

یکی از منافع این نوع قرارداد ها و بیمه نامه ها در این است که برای حمل های مختلف نیاز به مراجعه بیمه گذار و صدور بیمه نامه از طرف بیمه گر نیست که این موضوع باعث کاهش هزینه ها و جلوگیری از اتلاف وقت می شود.

مطالعه کنید  پوشش های کلی بیمه آتش سوزی بیمه ایران

بیمه باربری با پوشش باز

یکی از محدودیت ها و معضل هایی که در بیمه نامه با شرایط عمومی وجود دارد، این است که بیمه گذار در ابتدا صدور بیمه نامه صد درصد حق بیمه یا درصد بالایی از حق بیمه را پرداخت کند، در نتیجه این مشکل باعث شد که روش بیمه نامه با پوشش باز توسط شرکت بیمه سامان ارائه شود.

در بیمه نامه با پوشش باز بر اساس توافق و قراردادی که بین بیمه گذار و بیمه سامان انجام می شود، هر هفته گواهی بیمه ای از سوی بیمه سامان صادر می شود و حق بیمه متناسب با سرمایه حمل شده از سوی بیمه گذار تعیین و پرداخت می گردد، در واقع کلیه دفعه های حمل کالا تحت پوشش قرار دارد و نیازی نیست که برای هر حمل بیمه ای جداگانه ای درخواست گردد. مدت قرارداد این بیمه نامه به طور معمول یک سال است و مذاکره و توافق مجدد برای تمدید قرارداد ضروری نمی باشد.

بیمه باربری ساده

این بیمه نامه تنها برای حمل کالای معینی صادر و استفاده می شود و در آن مشخصات مورد بیمه طبق فرم پیشنهاد باربری در آن قید می گردد. برای صدور بیمه نامه های ساده حمل و نقل کالا لازم است که بیمه گذار از  قبل درباره وضعیت مورد بیمه و چگونگی حمل آن اطلاع داشته و این اطلاعات را در اختیار بیمه سامان قرار دهد.

خطر های تحت پوشش بیمه باربری داخلی بیمه سامان

خطر های تحت پوشش در بیمه های باربری داخلی به دو دسته  اصلی و اضافی تقسیم می شوند.

مطالعه کنید  انواع طرح های بیمه مسئولیت بیمه پاسارگاد

خطر های اصلی

خطر هایی از قبیل خطر آتش سوزی و حوادث وسیله نقلیه (منظور از حادثه وسیله نقلیه تصادف وسیله نقلیه، پرت شدن وسیله نقلیه و واژگون شدن وسیله نقلیه می باشد.) را تحت پوشش قرار می دهد. حدود ۷۰ درصد خسارت های ایجاد شده در حوادث جاده ناشی از این خطرات می باشد.

خطر های اضافی

در حمل و نقل خطر های دیگری نیز وجود دارد که محمولات را تهدید می نماید، این خطر ها تحت عنوان پوشش اضافی در بیمه باربری داخلی جای گرفته است.

– پرت شدن محموله از روی وسیله نقلیه

– برخورد جسم خارجی با محموله بیمه شده و بالعکس

– خسارات ناشی از بارگیری و تخلیه

– سرقت کلی محموله

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

نیما سعیدی وب‌سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *