امروز شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

بیمه اتکایی غیر نسبی

مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

در بیمه اتکایی غیر نسبی (Non-Proportional Treaty) مسئولیت بیمه گر واگذارنده و بیمه گر اتکایی بر اساس میزان خسارت تعیین می شود، به همین دلیل به آن بیمه اتکایی خسارتی نیز گفته می شود.

بر خلاف بیمه اتکایی نسبی که حق بیمه بر اساس سرمایه بیمه نامه مشخص می شود، در بیمه اتکایی غیر نسبی، حق بیمه معادل درصدى از پرتفوى بیمه گر واگذارنده در رشته ای خاص یا مجموعه فعالیت ‌هاى او است، به همین علت به آن غیر نسبی می گویند.

 

انواع بیمه اتکایی غیر نسبی

 

–  قرارداد اتکایی مازاد خسارت

– قرارداد اتکایی مازاد زیان در مدت معین

 

قرارداد اتکایی مازاد خسارت

 

در این نوع از قرارداد، بیمه گر واگذارنده در هر ریسک نسبت به مازاد مبلغی از خسارت که توان نگهداری آن را ندارد، تحت پوشش قرار می گیرد. به بیان دیگر، بیمه گر اتکایی با دریافت درصد معینی از حق بیمه پورتفوی مورد نظر، متعهد می شود در صورتی که خسارت در هر حادثه از مبلغ معینی بیشر شد، مازاد آن را پرداخت بکند. این مازاد نیز دارای سقف مشخصی در قرارداد است.

 

انواع قرارداد مازاد خسارت

 

– قرارداد مازاد خسارت برای هر ریسک: بیمه گر اتکایی نسبت به جبران مازاد مبلغی از خسارت که بیمه گر واگذارنده توانایی جبران آن را ندارد متعهد می شود.

– قرارداد مازاد خسارت براى حوادث فاجعه‌ آمیز: این نوع از قرارداد با هدف حمایت از بیمه گر واگذارنده در مقابل خسارت ‌هاى بزرگى که از یک حادثه فاجعه آمیز ناشى مى‌شود، به وجود آمده است.

مطالعه کنید  هشدار رییس کل بیمه مرکزی به بیمه گران

 

قرارداد های مازاد خسارت بر اساس زمان پوشش

 

– بر اساس تاریخ وقوع خسارت: در این دسته از قرارداد ها، بیمه گر اتکایی تنها نسبت به خسارت هایی که در طول مدت قرارداد رخ بدهند مسئول است.

– بر اساس تاریخ صدور: در این دسته از قرارداد ها، بیمه گر اتکایی فقط نسبت به خسارت های مربوط به بیمه نامه های صادر شده در طول مدت قرارداد تا مدت انقضاء آن ها مسئول است.

 

قرارداد اتکایی مازاد زیان در مدت معین

 

این قرارداد زمانی به کار می رود که بیمه گر واگذارنده، نگران نتایج بد عملیات بیمه ای خود در طول یک زمان مشخص باشد.

بر اساس این قرارداد، اگر مجموع خسارت ها در طول یک زمان مشخص از درصد معینی از مجموع حق بیمه ها در همان مدت بیشتر شود، مازاد آن را تا درصد معینی، بیمه گر اتکایی به طور محدود جبران می کند. به همین علت به آن بیمه اتکایی مازاد خسارت نیز گفته می شود.

در نوع دیگر این قرارداد، بیمه گر اتکایی متعهد می شود که اگر مجموع خسارت ها در یک مدت معین از مبلغ مشخصی بیشتر شود، مازاد آن را تا مبلغ مشخصی جبران کند.

حق بیمه این قرارداد گران است، زیرا برای بیمه گر اتکایی بسیار تعهد آور است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

photo 2019 04 20 16 42 17 150x150 - بیمه اتکایی غیر نسبی
الهام رمضان پور وبسایت شخصی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *