بیمه اتکایی به زبان ساده (بخش اول)

بیمه اتکایی – پوشش اتکایی – سهم نگهداری – بیمه نامه – شرکت بیمه – صنعت بیمه – اخبار بیمه
ب

تعریف بیمه اتکایی

 

سرمایه های شرکت های بیمه، حتی اگر مبلغ قابل توجهی باشد، باز هم در مقابل تعهد های بسیار سنگینی که قبول می کنند، ناچیز و کم است و ممکن است در صورت وقوع حادثه برای پرداخت خسارت به مشکل بر بخورند.

به همین علت شرکت های بیمه برای کاهش تعهد های سنگین خود، بخشی از تعهد های خود را به سایر شرکت های بیمه واگذار می کنند.

این واگذاری که بیمه اتکایی نامیده می شود، در واقع ابزاری برای مدیریت ریسک از طریق تقسیم و توزیع جهانی خطر است.

برای مثال، اگر یک شرکت بیمه ای بخواهد یک نیروگاه های هسته ای را بیمه بکند، مبلغ و یا سهمی از سرمایه ریسک مورد نظر را که توان نگهداری آن را دارد، نگهداری می کند و مازاد آن را به بیمه گر اتکایی واگذار می کند. بیمه گر اتکایی نیز تعهد می کند به همان میزان از ریسک که پذیرفته است، در صورت وقوع حادثه خسارت ها را جبران بکند.

 

تاریخچه بیمه اتکایی

 

در سال ۱۶۸۱ میلادی، لویی چهارم با صدور فرمانی، مجوز بیمه اتکایی را در فرانسه صادر کرد. در قرن هجدهم میلادی، بیمه اتکایی در اروپا گسترش و توسعه پیدا کرد و در سال ۱۸۶۴ میلادی مقررات زیادی در این زمینه تدوین شد. در نتیجه سال ۱۸۶۴ میلادی را باید نقطه عطف بیمه های اتکایی دانست.

اولین شرکت بیمه اتکایی که به وجود آمد شرکت بیمه وسلر می باشد که در سال ۱۸۴۳ میلادی تاسیس شد. در حال حاضر شرکت های زیادی در زمینه بیمه های اتکایی در سراسر جهان فعالیت می کنند.

 

اصطلاحات رایج در بیمه اتکایی

 

شرکت بیمه واگذارنده:

شرکت بیمه مستقیم یا بیمه گر اولیه است که با بیمه گذار قرارداد بسته و ریسک را پذیرفته است. سپس برای واگذاری بخشی از ریسک های پذیرفته شده با شرکت بیمه پذیرنده قرارداد اتکایی منعقد می کند.

 

شرکت بیمه پذیرنده:

 شرکت بیمه اتکایی است که در مقابل دریافت حق بیمه بخشی از ریسک را از شرکت بیمه واگذارنده قبول می کند. سپس در زمان وقوع حادثه به همان میزان از ریسک که قبول کرده است خسارت پرداخت می کند.

 

بیمه گر اتکایی مجدد:

شرکت بیمه پذیرنده هم می تواند بیمه های اتکایی که پذیرفته است را مجددا نزد شرکت دیگری اتکایی بکند. این قرارداد را واگذاری مجدد و شرکت اتکایی که واگذارنده مجدد را پذیرفته است، ‌بیمه‌ گر اتکایی مجدد‌‌‌ می نامند.

 

شرط Cut Through:

طبق این شرط در صورتی که بیمه گر صادر کننده بیمه نامه دچار مشکل مالی بشود و نتواند خسارت را پرداخت بکند، بیمه گذار می تواند مستقیما به بیمه گر اتکایی مراجعه کرده و خسارت خود را دریافت بکند.

 

اهمیت بیمه اتکایی

 

بیمه های اتکایی از نظر جنبه های زیر دارای اهمیت بسیار زیادی می باشند:

 

اقتصادی:

بیمه‌ های اتکایی از شرکت های بیمه تازه تاسیس حمایت می کنند و وسیله ای مناسب برای گسترش بیمه و پذیرش تعهد های سنگین توسط بیمه‌ گر اولیه می‌ باشند.

فنی:

بیمه‌ گر اولیه سهم نگهداری خود از یک ریسک را به میزانی تعیین می‌نماید که از لحاظ فنی و مالی قادر به نگهداری آن باشد و مازاد بر آن را به شرکت‌ های بیمه اتکایی واگذار می‌ نماید.

بین المللی:

بیمه های اتکایی باعث افزایش سرمایه گذاری، ایجاد درآمد ارزی و افزایش مبادلات ارزی بین کشور ها می شود.

 

جهت مشاهده بخش بعدی اینجا کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi
logo-samandehi