امروز شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

بیش تر مراقب دفترچه بیمه‌ تان باشید

مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

مدیر کل روابط عمومی و امور بین ‌الملل سازمان بیمه سلامت به برخی مواردی که بیمه ‌شدگان باید به آن توجه کنند اشاره کرد و گفت: درخواست تجویز خدمات غیر ضروری از قبیل دارو، ام آر آی، سی ‌تی ‌اسکن و … علاوه بر تحمیل هزینه اضافی به نظام سلامت، ممکن است برای بیماران نیز عوارض جانبی داشته باشد.

محمد هاشمی از بیمه‌ شدگان خواست که به هیچ عنوان دفترچه بیمه خود را جهت استفاده در اختیار دیگران قرار ندهند و گفت: افراد باید در حفظ دفترچه بیمه درمانی خود دقت کنند؛ چرا که در صورت مفقود شدن به هر علت، مشمول دوره انتظار یک ماهه می‌شوند.

او ادامه داد: بیمه ‌شدگان باید دقت کنند که در هر بار ویزیت اعم از تجویز دارو، آزمایش و دیگر موارد فقط یک برگ از دفترچه که همان نسخه پزشک و به نوعی حق ‌الزحمه پزشک از بیمه سلامت ایران هم به حساب می‌آید؛ جدا شود.

مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت گفت: صدور مجدد برای دفترچه ‌هایی که زودتر از سه ماه به اتمام می‌ رسند منوط به تایید اداره نظارت و ارزشیابی اداره کل بیمه سلامت است.

او با اشاره به این که امکان تایید اینترنتی نسخه ‌های پزشکی دارویی در تمامی داروخانه ‌های طرف قرارداد وجود دارد؛ افزود: درخواست تجویز خدمات غیر ضروری از قبیل دارو، ام‌ آر آی، سی ‌تی‌ اسکن و موارد مشابه علاوه بر تحمیل هزینه اضافی به نظام سلامت، می‌ تواند برای بیمه شده نیز عوارض جانبی داشته باشد.

مطالعه کنید  پوشش خطر های اضافی بیمه آتش سوزی

هاشمی با تاکید بر این که این سازمان در مسائل بیمه درمانی وکیل بیمه‌ شدگان بوده و آمادگی هر گونه همکاری و راهنمایی با آنان را دارد؛ گفت: بایسته است که بیمه‌ شدگان به وکیل خود اعتماد کنند و مسائل مرتبط با بیمه درمانی خود را مطرح و راهنمایی دریافت کنند.

او بیان کرد: سهم سازمان در خدمات بستری ۹۰ درصد و سرپایی ۷۰ درصد تعرفه دولتی است. هم چنین در صورت بستری در بیمارستان‌ های دولتی دانشگاهی تامین تمام خدمات پاراکلینیکی، دارو و تجهیزات مورد نیاز بیمار بر عهده بیمارستان است و هرگونه ارجاع بیمار جهت خرید دارو و لوازم و دریافت خدمات از خارج از بیمارستان غیر قانونی است.

مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت افزود: کلیه خدمات بستری که جنبه درمانی دارند بر اساس ضوابط مندرج در کتاب ارزش نسبی خدمات تشخیصی درمانی در تعهد بیمه پایه است.

هم چنین مواردی از جمله تعویض مفصل نیز با شرایط خاص و طبق مقررات و ضوابط سازمانی مورد قبول است.

او با اشاره به این که در بیمارستان‌ های دولتی کارشناسان ناظر بیمه سلامت در تمام اوقات اداری حضور دارند که بر اساس ضوابط اقدام به تایید پرونده بیمار می ‌کنند، ادامه داد: در بیمارستان‌ های خصوصی و نیز روز های تعطیل در بیمارستان‌ های دولتی ناظرین بیمه سلامت در ساعات مشخصی حضور یافته و اقدام به تایید پرونده بیمار می‌ کنند.

هاشمی بیان کرد: در صورت بروز هر گونه مشکل در تایید بیمه و یا عدم مراجعه کارشناس بیمه برای تایید، بیمه شده حتما قبل از ترخیص کارشناس بیمه را مطلع کند.

مطالعه کنید  جای خالی بیمه "سیل" در کشور /  اجاره "رودخانه" در برخی شهر ها

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، او با اشاره به این که بیمار حق دارد قبل از دریافت دارو های خود، از هر گونه تفاوت در دارو های دریافتی با نسخه تجویز شده خود اطلاع یابد، گفت: انتخاب پزشک معالج و مرکز ارائه‌ دهنده خدمت و نیز نظر خواهی از پزشک دوم به عنوان مشاور از حقوق بیمار است.

لینک منبع

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

photo159743968931851493 150x150 - بیش تر مراقب دفترچه بیمه‌ تان باشید
محمد علی یزدان راد وبسایت شخصی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *