الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال ۹۸

الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال ۹۸
ب
مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۲ دقیقه

بیمه شخص ثالث در سال ۹۸ چیست؟

بیمه شخص ثالث بیمه نامه ای است که دو پوشش جانی و پوشش مالی را شامل می شود. میزان تعهدات تحت پوشش در این بیمه نامه بر اساس دیه ماه های عادی و ماه حرام که توسط قوه قضائیه اعلام می شود، تعیین می گردد.

در هر سال قمری ۴ ماه به عنوان ماه حرام می باشد که این ماه ها عبارت اند از محرم، رجب، ذی القعده، ذی الحجه، اگر حادثه ای در هر کدام از ماه های حرام اتفاق بیافتد. میزان دیه، بر اساس دیه مشخص شده ماه حرام در آن سال پرداخت می شود. میزان دیه ماه حرام یک سوم بیشتر از ماه های عادی می باشد.

میزان دیه  سال ۱۳۹۸ برای ماه های عادی ۲۷۰ میلیون تومان و برای ماه های حرام ۳۶۰ میلیون تومان اعلام شده که هر دو مبلغ به عنوان پوشش های جانی بیمه نامه ثالث در سال ۱۳۹۸ درج می شود؛ البته برای پوشش مالی حداقل ۹ میلیون تومان تعیین شده که بیمه گذار بیمه نامه ثالث می تواند پوشش های بالاتری را هم برای بیمه ثالث خود خریداری نماید.

قانون الحاقیه ثالث تا سال ۹۵

از این رو با تغییر میزان دیه در ماه های عادی و حرام در هر سال باید پوشش های بیمه نامه ثالث به روز شود. تا سال ۱۳۹۵برای افزایش میزان پوشش های بیمه نامه ثالث نیاز به صدور الحاقیه افزایش دیه بود و بیمه گذاران بیمه نامه های ثالث تمامی وسایل نقلیه اعم از خودرو، موتور سیکلت، ماشین های باری و مسافربری و … برای داشتن پوشش کامل مجبور بودند، الحاقیه افزایش دیه را تهیه نمایند.

قانون فعلی الحاقیه ثالث (سال ۹۸)

با تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث، با افزایش دیه در سال جدید، دیگر نیازی به تهیه الحاقیه وجود نداشته و افزایش پوشش های جانی و مالی خود به خود بر روی بیمه نامه اعمال می شود. این اتفاق خبر خوبی برای همه افراد فراموش کار و افرادی که مشغله کاری بالایی دارند می باشد. در قانون جدید بیمه ثالث ما به التفاوت مبلغ دیه از محل صندوق خسارات بدنی پرداخت می شود. اعمال افزایش سقف تعهدات مالی و جانی در بیمه نامه ثالث همه شرکت های انجام می شود.

فرمول محاسبه الحاقیه بیمه شخص ثالث به چه صورت است؟

الحاقیه بیمه ثالث، فرمول مشخصی ندارد ولی بر اساس سال های تخفیف، بیمه ثالث خودروی شما و مدت باقی مانده بیمه نامه شما محاسبه می شود. محاسبه دقیق بیمه ثالث به نظر کار سختی میاد و در بسیاری از موارد هم نمی توانید قیمت دقیق رو محاسبه کنید. بنابراین پیشنهاد می کنیم به نمایندگی مربوطه مراجعه کنید تا قیمت دقیق را محاسبه کرده و الحاقیه رو برای شما صادر کند.

الحاقیه افزایش دیه برای چه بیمه نامه هایی باید خریداری کرد؟

همان طور که گفته شد، برای بیمه ثالث نیازی به تهیه الحاقیه افزایش دیه وجود ندارد ولی سایر بیمه نامه هایی که دارای پوشش دیه و هزینه پزشکی هستند، حتما باید در زمان تغییر دیه، اقدام به تهیه الحاقیه افزایش دیه نمایند، تا در زمان خسارت به دردسر نیافتند؛ از جمله انواع بیمه مسئولیت (بیمه مسئولیت ساختمانی، بیمه مسئولیت خدماتی، بیمه مسئولیت پزشکان و همه شاخه های بیمه مسئولیت). همه بیمه نامه های گفته شده با تغییر دیه در اولین فرصت اقدام به تهیه افزایش دیه می نمایند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

دیدگاه ها

  • حمید ۹ تیر, ۱۳۹۸ :: ۱۴:۲۵
    0 0

    ممنون از توضیحات راجع به قانون الحاقیه ثالث

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *