امروز شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

اصطلاحات رایج در بیمه های مهندسی

مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۳ دقیقه

در هر یک از رشته های بیمه ای، تعدادی کلمه و اصطلاح وجود دارد که مختص به همان رشته می باشد. در بیمه های مهندسی نیز تعدادی واژه تخصصی وجود دارد که ممکن است برای بسیاری از افردا نا آشنا باشد. در ادامه به توضیح برخی از این اصطلاحات می پردازیم.

دوره آزمایش (Duration of Testing):

 

در این دوره که قبل از تحویل موقت می باشد، تجهیزات نصب شده توسط پیمانکار مورد آزمایش قرار می گیرند تا از صحت عملکرد آن ها اطمینان حاصل بشود.

 

آزمایش سرد یا پیش راه اندازی (Cold Testing):

 

در این آزمایش که قبل از عملیات نصب و مونتاژ می باشد، هر یک از قسمت های نصب شده به تنهایی تست می شوند.

 

آزمایش گرم یا راه اندازی (Hot Testing):

 

در این آزمایش که بعد از عملیات نصب و مونتاژ می باشد، تمامی تجهیزات و قسمت های نصب شده به صورت همزمان تست می شوند. خسارت هایی که در این قسمت رخ می دهدند توسط بیمه های تمام خطر جبران می شوند، به جز خسارت هایی که ناشی از اشتباه در طراحی یا ساخت، مصالح و قطعات معیوب و یا اجرای نا درست کار باشد.

 

دوره نگهداری (Duration of Maintenance):

 

در بیمه نامه های متعلق به دوره احداث، دوره ای به اسم دوره نگهداری وجود دارد. این دوره از تحویل موقت پروژه به کارفرما آغاز شده و تا زمان تحویل دائم ادامه دارد.در دوره نگهداری اگر پیمانکار در زمان انجام کار های باقی مانده و تکمیل قرارداد دچار ضرر و زیان بشود، بیمه گر با دریافت حق بیمه اضافی این دوره را تحت پوشش قرار می دهد. این دوره به ۲ نوع زیر تقسیم می شود:

مطالعه کنید  مزایای خرید بیمه اینترنتی - اینفوگرافیک

 

– دوره نگهداری ساده (Maintenance Visits):

 

در این نوع، تعهد بیمه گر محدود می باشد و تنها خسارت هایی را که توسط بیمه گذار در حین تکمیل کار، رفع عیب و یا سرویس، به پروژه وارد شده است را تحت پوشش قرار می دهد. خسارت های طبیعی، غیر طبیعی و ناشی از بهره برداری تحت پوشش نمی باشند.

 

– دوره نگهداری گسترده (Extended Maintenance):

 

در این نوع، علاوه پوشش گفته شده در دوره نگهداری ساده، خسارت هایی را که ناشی از دوره اجرای کار می باشند، اما در دوره نگهداری بروز کرده اند را تحت پوشش قرار می گیرند.

 

دوره انبارداری (Storage Period):

 

پروژه هایی که تجهیزات آن ها از مراکز مختلفی تهیه می شود، نیاز به انبار دارند. به همین منظور قبل از شروع کار پیمانکار اقدام به احداث سوله ها یا ساختمان هایی برای انبار نمودن می کند. همچنین ممکن است انبارداری تا پایان مدت انجام پروژه ادامه داشته باشد.

اگر قبل از اجرای پروژه تجهیزات انبار بشوند به آن دوره پیش انبار داری، و اگر در زمان اجرای کار تجهیزات انبار و نگهداری بشود، به آن انبار داری در حین دوره گفته می شود.

 

اموال مجاور (Surrounding Properties):

 

اموالی است که در محل اجرای پروژه قرار داشته، و متعلق به کارفرما یا پیمانکار است یا اینکه در امانت و در اختیار آن ها قرار دارد. بیمه گذار می تواند با پرداخت مبلغ اضافی خسارت هایی را که ممکن است در حین اجرای کار به این اموال وارد بشود را تحت پوشش بیمه قرار بدهد.

مطالعه کنید  بیمه سیل و طغیان آب رودخانه ها و دریا ها

 

برداشت ضایعات (Clearance of Debris):

 

پیمانکار پس از خسارت هایی که اتفاق می افتد ممکن است متحمل هزینه های بسیار زیادی بشود، برای مثال هزینه تخریب یا دور ریختن قسمت های شکسته شده و یا بیرون بردن مواد زائد ناشی از خسارت از کارگاه.

در واقع برداشت ضایعات هزینه پاکسازی کارگاه پس از خسارت های وارد شده به پروژه است.

 

تعدیل (Adjustment):

 

عملیات احداث پروژه ها ممکن است چندین سال طول بکشد. در نتیجه ارزش کالا و خدمات در سال های بعدی اجرای پروژه از ارزش آن در سال اول بیشتر بوده، در حالی که مبلغ مورد بیمه در بیمه نامه ثابت می باشد. برای اینکه این مشکل حل بشود و خسارت وارده به ارزش روز پرداخت گردد، مبلغی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد مبلغ قرارداد به عنوان تعدیل تحت پوشش بیمه نامه قرار می گیرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

photo 2019 04 20 16 42 17 150x150 - اصطلاحات رایج در بیمه های مهندسی
الهام رمضان پور وبسایت شخصی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *