استقرار یک گروه ویژه بازرسی در بیمه ایران

استقرار یک گروه ویژه بازرسی در بیمه_ایران
ب
مدت زمان تقریبی برای مطالعه: ۳ دقیقه

استقرار یک گروه ویژه بازرسی در بیمه ایران

گروهی ویژه از سازمان بازرسی کل کشور در شرکت سهامی بیمه ایران جهت ارزیابی، بررسی و واکاوی عملکرد این شرکت وارد عمل شده اند.

برخی پیش بینی ها نشان می دهد احتمالا این گروه ویژه بازرسی پس از انتقاد هایی که از سوی نماینده های مجلس و گروهی از دولت مردان از وضعیت بیمه ایران صورت گرفته، به دلیل زیان انباشته، مطالبات معوق، کاهش توانگری مالی، کسری ذخایر و … ارزیابی این شرکت را دستور کار قرار داده اند.

گفتنی است، مدت ها ست که شرکت سهامی بیمه ایران با کوله باری از ۸۰ سال تجربه به دلیل افزایش زیان انباشته به ۶۰۰۰ میلیارد تومان، افزایش مطالبات معوق و انعقاد قراردادهای زیان ده با بهانه تکالیف دولتی، کاهش توانگری مالی، کسری ذخائر و … مورد انتقاد است.

چندی پیش نیز رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مجمع بیمه مرکزی، از وضعیت ابهام برانگیز در صورت های مالی بیمه ایران انتقاد کرده و عنوان داشته با نامشخص بودن شفافیت بیمه ایران  نزدیک به نیمی از صنعت بیمه شفاف نیست.

علاوه براین بسیاری معتقدند جهت شفافیت عملکرد مالی بیمه ایران، ضروری است تا وضعیت شفافی از عملکرد شرکت های تابعه این شرکت دولتی نیز ارائه شود.

در حالی که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه و سایر قوانین بالادستی شرکت های دولتی موظف به کوچک سازی هستند و باید شرکت های زیر مجموعه خود را واگذار کنند اما این مهم همچنان در مورد شرکت بیمه دولتی ایران با تردید همراه بوده است.

به نظر می رسد با افزایش انتقادها به عملکرد بیمه ایران در ده ساله اخیر و افزایش ریسک سیستماتیک در این شرکت نهایت این تیم بازرسی در این شرکت مستقر شده است.

رئیس کل بیمه مرکزی نیز در بازدید از بیمه ایران طی روزهای اخیر بیمه ایران را پشتوانه صنعت بیمه و نهاد نظارتی دانسته و در عین حال در خصوص ضرورت اصلاح بازده سرمایه گذاری شرکت سهامی بیمه ایران و سامان دهی سرمایه های این شرکت، راه کار هایی را به مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره ارائه داد.

بسیاری از کارشناس ها  و خبرگان صنعت بیمه در خصوص بهبود وضعیت عملکردی بیمه ایران پیشنهادهایی ارائه کرده اند که شرط اول ان شفافیت است حال باید دید این گروه ویژه بازرسی تا چه اندازه از نظرات و پیشنهاد های بدنه کارشناسی و خبرگان صنعت بهره می برد؟

کاهش معنا دار توانگری مالی بیمه ایران از مشکلاتی است که بدون شک مورد تاکید گروه ویژه بازرسی قرار دارد ضمن این که باید اضافه گردد، شورای عالی بیمه میانه سال ۱۳۹۶ تصویب کرد که یک گروه مستقل، راه های افزایش توانگری بیمه ایران را بررسی کند و گزارش آن به شورای عالی بیمه ارائه شود اما تاکنون چنین گزارشی به شورا نیامده است که باید توسط این گروه بررسی شود که چرا تا کنون این امر صورت نگرفته یا با تعلل همراه بوده است؟

در حالی که برخی افراد اعتقاد دارند مشکل اصلی بیمه ایران را با افزایش سرمایه مرتفع می شود و با توجه به این که در بودجه ۹۸ نیز مقرر شده از محل فروش بیمه البرز منبع افزایش سرمایه بیمه ایران تامین شود؛ اما بسیاری معتقدند ان چه که طی ده سال اخیر این شرکت بزرگ بیمه ای را با چالش مواجه کرده افزایس ریسک مدیریتی در ان است و افزایش سرمایه تنها چاره کار نیست ضمن اینکه بیمه ایران دارای بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومان خسارت انباشته است که به نظر نمی رسد با فروش سهم دولتی بیمه البرز چندان دردی از بیمه ایران دوا شود.

گفتنی است که یکی دیگر از مشکلات بیمه ایران، بخصوص در ده سال اخیر، شناسائی سودهایی است که مشخص نیست این سودها چه میزان از زیان انباشته این شرکت را مستهلک کرده و چگونه یک مدیر عامل در دوره مدیریتی خود سود شناسائی کرده در حالی که در دوره بعد زیان هنگفت اعلام شده است و این چرخه ادامه یافته، در این راستا به نظر می رسد این چالش ها باید دیر یا زود برایش راهکاری اندیشیده شود.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵٫ تعداد رای دهنده ها:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *